Op 8 juni vergaderde de wijkraad o.a. over het Ambitiedocument Aantrekkelijke en Bereikbare Stad en het Ontwikkelingskader Horeca Utrecht (OHU).
|
Bijeenkomst: |
Vergadering Wijkraad Binnenstad 8 juni 2011, Regentenzaal NV Huistuin, 20.00 tot 22.30 uur |
|
Aanwezig |
Han van Dobben (vice-voorzitter), vergadervoorzitter; Eric Balemans, Jacques Blommendaal, Geert-Jan Bluemink (secretaris), An Dammerman, Hans Dortmond (wijkraadvoorzitter), Barbara Huits, Gert Sjoerd Kuperus, Ben Nijssen, Lily Rijpkema, Toos Voermans, Thea de Wit, Peter Zonderland; Luc Eerden (assistent-wijkmanager). Gasten: Dick Franssen, Binnenstadskrant; Herman Kampers, fractiemedewerker GroenLinks. Bij agendapunt 2: Marieke Zijp (hoofd afdeling Verkeer en Vervoer) Bij agendapunt 3: Michiel van der Schaaf (manager TOERISME UTRECHT ) N.B. Toehoorders kunnen in beginsel niet aanwezig zijn bij vertrouwelijke onderwerpen, en een politiek waarnemer mengt zich niet in de discussie.
N.B. II. Input voor de website is welkom bij Betty (tot zomer 2011; daarna bij Han) - N.B. III. Zowel het lange verslag als het korte verslag worden op de website geplaatst. Deadline van goedkeuring: 14 dagen voor de volgende vergadering. Op dat moment krijgt Betty de definitieve versies. |
|
Afwezig met kennis- geving: Afwezig zonder kennisgeving: |
Meryem Aksu, Riemer Bouwmeester, Rolf Hopman, Corrie Huiding (penningmeester), Theo Poort; Ward Rennen (musea/ agendalid). Nelleke Nagtegaal (wijkbureau) Noa de Leon |
|
Verslag door: |
Marja van Steijn (Tekstbureau Talent, info@tekstbureautalent.nl) |
|
Volgende bijeenkomst: |
2e woensdag van de maand in de Regentenzaal NV-huistuin: 13 juli, 14 september, 12 oktober, 9 november, 14 december |
|
Andere data om te onthouden: |
20 juni, overleg delegatie wijkraad met PBU |
- Opening en mededelingen
Han van Dobben is vergadervoorzitter. Hij opent de vergadering en heet allen welkom.
Er zijn verschillende berichten van verhindering, waarbij Hans meldt dat Meryem zich voor meerdere vergaderingen heeft moeten afmelden. Van Noa is geen bericht ontvangen.
- Ambitiedocument Aantrekkelijke en Bereikbare Stad
Aan tafel is aangeschoven Marieke Zijp, hoofd afdeling Verkeer & Vervoer van de gemeente Utrecht, om een toelichting te geven op het Ambitiedocument Utrecht Aantrekkelijk en Bereikbaar. Dit document ligt over twee weken voor aan het college, waarna de consultatieronde van start gaat.
Marieke Zijp schetst eerst de situatie van dit moment.
Waar het gaat om mobiliteit is dit college een heel andere koers gaan varen dan zijn voorgangers. Daarnaast heeft Utrecht een behoorlijke verdichtingsopgave, d.w.z. meer woningen en meer kantoren zowel in Leidsche Rijn als in de oude stad. Dat betekent ook meer mobiliteit.
Verder zijn er grote plannen op het gebied van HOV en sinds kort is er geld voor de tram naar de Uithof.
Je ziet bij heel veel projecten dat de maximale opnamecapaciteit van de stad (stad = het gedeelte binnen de snelwegen) bereikt is: je lost het ene knelpunt op, en ergens anders ontstaat er een ander.
Ook staan er tegenwoordig ‘busfiles’ in de stad en worden de snelwegen om de stad heen verbreed (= meer druk op de stad). Er is dus een meer structurele aanpak nodig.
Tot slot is sprake van een economische herprofilering van Utrecht als stad van kennis en cultuur; ook dat kan hierbij betrokken worden.
Wat is de opgave waar het gaat om mobiliteit?
De opgave is: een mobiliteitssysteem dat duurzaam is en leefbaarheid ondersteunt,
de ruimtelijke ontwikkelingen en kwaliteit ondersteunt,
financieel verantwoord is, integraal is, zorgt voor goede bereikbaarheid
en bijdraagt aan een sociale en gezonde leefomgeving.
Deze opgave kan niet alleen door Verkeer en Vervoer worden bereikt, maar alleen door een integrale aanpak waarbij ook R.O., economie, milieu, etc. worden betrokken en een interactieve aanpak met andere betrokkenen. Om dat te bereiken zijn er gesprekken gevoerd met de belangrijkste partijen in de stad en met experts, en er is gekeken naar de structuur van de stad. Dat is vertaald in hoofdkeuzes. Die hoofdkeuzes worden voorgelegd aan college en raad en vervolgens nader uitgewerkt in een Mobiliteitsplan, een Kwaliteitsagenda en een Nota Parkeren.
De uitdaging is dat je mobiliteit en ruimte (breed genomen) op 4 niveaus afstemt:
1) op netwerkstructuurniveau (daar gaat het document vooral over);
2) op stedelijk programmaniveau;
3) op inrichtingsniveau;
4) bij beheer en gebruik.
Het streven is om de afstemming op die vier niveaus beter te organiseren, en niet alleen daar, maar ook met alle partijen, zoals daar zijn inwoners, bedrijven etc. etc. Die dialoog is belangrijk.
De structuur
Utrecht heeft qua bereikbaarheid een enorme potentie: het is het OV-knooppunt in Nederland, en ook het wegenknooppunt in Nederland. De uitdaging is om daar de mogelijkheden van te benutten, vandaar een structurele verkenning.
Utrecht heeft verschillende kernlocaties: Leidsche Rijn, Binnenstad, de Uithof, en je wilt niet alleen dat zij goed met het OV bereikbaar blijven maar dat ook de auto-bereikbaarheid goed is (multimodaal bereikbaar).
In de Binnenstad is het OV heel goed, en in Leidsche Rijn moet je het zo zien te ontwikkelen dat er een goede massa ontstaat dat je spoor en OV-gebruik en gebruik van de weg goed kunt hanteren; voor de Uithof is het belangrijk dat de OV-bereikbaarheid vergroot wordt.
Alle verbindingen in Utrecht zijn eigenlijk noord-zuid terwijl de stad zich oost-west ontwikkelt. Door de toenemende mobiliteit zijn de doorsnijdingen steeds groter en heftiger geworden, en je wilt de verbindingen tussen de economische kernpunten dus graag herstellen. Ook dat is een opgave.
Het autoverkeer
Belangrijk is de functie van de verdeelring. Er zijn 3 keuzes onderzocht hoe daarmee om te gaan. Je kunt ervoor kiezen dat je niet meer binnen de stad van wijk A naar wijk B kunt maar altijd buitenom (het sectorenmodel); of dat mensen van binnen de stad zich daar kunnen verplaatsen maar dat je het aantrekkelijker maakt voor degenen die “van buiten de stad naar buiten de stad willen” om buitenom te gaan (lokaal boulevardmodel); en je hebt het model waarbij de verdeelring al het autoverkeer accommodeert (regionaal boulevardmodel). Als beste model komt naar voren: de stedelijke verdeelring als stadsboulevard. Dit is meteen één van de zeven hoofdkeuzen van het College. De andere (zes) zijn:
- Gedrag is leidend voor mobiliteitsbeleid.
– Ruimtelijke inrichting die gewenst gedrag ondersteunt;
– klantgerichte benadering op basis van doelgroepen;
– intensieve samenwerking, gedeelde verantwoordelijkheid.
- Kwaliteit in de openbare ruimte centraal stellen.
Er gebeurt heel veel maar de openbare ruimte lijkt het stiefkindje van al die projecten geworden te zijn. Daar moet je echter zorgvuldig mee omgaan. Daarnaast zie je dat de Binnenstad aan zijn capaciteit zit: het zou goed zijn om dat gebied iets groter te maken, want Utrecht wordt echt een grote stad. Ten derde zoek je samen met marktpartijen hoe je die kwaliteit kunt realiseren duurzaam inrichten.
- Levendige centra op knooppunten.
Dat betekent dat je activiteiten concentreert in een aantal knooppunten en daar ook op stuurt, bijvoorbeeld bij zoveel mogelijk OV-knooppunten. Je concentreert het op de knooppunten, of ertussen. Het betekent ook dat je inzet op belevingswaarden. Utrecht zou mensen meer vast moeten houden na hun werk, zodat ze nog een hapje blijven eten of blijven overnachten. Dus: erop sturen dat er meerdere functies in de verschillende wijken komen (zodat mensen bijvoorbeeld ook een hapje kunnen eten in Rijnsweerd).
- De plaats bepaalt de mobiliteitskeuze.
Je deelt de stad in zones in en in verschillende zones kan er een verschillende aanpak zijn van de mobiliteit, en je differentieert ook in je parkeerbeleid (= in de Binnenstad kies je voor ander parkeerbeleid dan in andere gebieden) en je zorgt dat de inrichting van de openbare ruimte daarbij aansluit.
- Keuze voor de (regio)tram als basis van het OV-systeem.
Insteek is het terugdringen van het busverkeer in het stadscentrum en zorgen dat niet meer alle bussen via het centrum rijden. Ook maak je onderscheid tussen ‘verbindingslijnen’ (= snel van A naar B) en ‘ontsluitingslijnen’ (= langzaam, met heel veel haltes).
- De fiets als primair vervoersmiddel van de stad
In de Binnenstad ga je bij het ontwerpen eerst uit van fiets en OV. Fiets en OV krijgen prioriteit, je accommodeert snelle fietsroutes en je zet in op belevingswaardes van de fietsroutes.
Kwaliteitsagenda
Hoe kunnen we ruimtelijke inrichting en infrastructuur met elkaar verbinden? Om die vraag te beantwoorden is ervoor gekozen om een Kwaliteitsagenda te maken. Je wilt die Binnenstad uitklappen, groter maken, en hoe wil je dat doen; hoe wil je de as van kennis en cultuur versterken (verbinding oost-west); je wilt de stadsboulevard vormgeven en het ruimtelijk gebied tussen de Binnenstad en daarbuiten verbinden.
Voorbeeld: het Ledig Erf. Dat is nu volgepropt met allerlei verkeerskundige functies maar je zou eerst moeten nagaan wat je daar precies voor ogen hebt, en dan pas kijken of de auto’s en trams er een plek kunnen krijgen. Daarmee wordt de kwaliteit van de ruimte verhoogd.
Hoe nu verder?
De dienst Stadsontwikkeling gaat dit uitwerken in een Mobiliteitsplan, een Kwaliteitsagenda en een Nota Parkeren. Het is de bedoeling om ook de huidige projecten langs de lat van het ambitiedocument te leggen. Dat wil de dienst vóór de Voorjaarsnota 2012 gereed hebben. Het idee is dat dat proces integraal en samenhangend wordt opgezet.
(N.B. Het onderzoek van Motivaction is door de afdeling bij dit alles betrokken.)
Reacties wijkraad
- Is er rekening gehouden met de afspraken die het vorig college heeft gemaakt met Rijkswaterstaat en Provincie, met name wat betreft de ring rond Utrecht? Antwoord Marieke: Ja, daar wordt niet aan getornd, de plannen zijn niet in tegenspraak daarmee.
- Als je meerdere plekken in de stad op een andere manier gaat invullen moeten de verkeersstromen daartussen wel op elkaar blijven aansluiten. Loop je geen risico dat het verkeer in een fuik belandt? Antwoord Marieke: Het is in feite een accentverschil. Nu ligt het accent op projecten, maar daardoor staat de kwaliteit van de openbare ruimte onder druk.
- In de tweede helft van de negentiger jaren waren dezelfde ideeën aan de orde. Toen is de stad in 7 compartimenten verdeeld (waar de meeste Binnenstadbewoners niet zo blij mee zijn). Op welke wijze worden de rapporten van die periode hierbij betrokken?
Antwoord Marieke: Veel zaken hebben inderdaad een lange adem. Maar Utrecht zit nu op de scheidslijn van een redelijk grote stad naar een middelgrote stad. (Thea: Toen werd precies hetzelfde argument naar voren gebracht.)
- Er zijn over deze ideeën al eerder uitgebreide discussies geweest. Advies: ga niet weer met de hele stad in gesprek want dan gaat het zo lang duren dat je zo weer 2 colleges verder bent!
- Hoe reëel zijn de nieuwe plannen eigenlijk qua maakbaarheid? Want je kunt de bewegingen van mensen niet zo makkelijk beïnvloeden. Antwoord Marieke: Maar het gedrag is juist leidend voor de plannen, de plannen worden gebaseerd op de keuzes die mensen maken. En je kunt sturen door bepaalde besluiten te nemen, bijvoorbeeld t.a.v. parkeerbeleid. De ambities uit deze nota betekenen dat je keuzes moet maken, en dat moet eerst gebeuren, o.a. met betrekking tot de verschillende vervoersmiddelen (nu worden er wat dat betreft vaak compromissen gesloten).
- Wat is de planning? Want wil je dit echt een keer realiseren dan moet je tussen nu en 6 maanden al besluiten onherroepelijk nemen en handtekeningen zetten, zodat niet volgende colleges het weer kunnen omdraaien.
- Wat ontbreekt in de presentatie is wat de ambitie is t.a.v. het gereed krijgen, het maken van keuzes en projecten die daaruit voortvloeien, en de vraag of daar pecunia voor zijn! Want de werkelijkheid van het gedrag van mensen achterhaalt vaak allerlei prachtige ambities. Komt ook deze plannen dan uiteindelijk weer in de prullenbak terecht? Geef het meer handen en voeten dan dit abstractieniveau!
- Wanneer je over het Ledig Erf gaat praten met betrokkenen: ga dan eerst na wie hier allemaal al mee bezig zijn en welke rol zij daarbij kunnen vervullen. (Dit wordt toegezegd)
- De wijkraad is het ermee eens dat de Binnenstad vergroot moet worden.
- In de Structuurvisie van 1996 zijn al die uitbreidingen al benoemd. Gaat het nu echt gebeuren?
Antwoord Marieke: Een belangrijke beslissing is die verdeelring: die krijgt een andere functie dan tot nu toe, namelijk die van stadsboulevard. Dat is een structurele wijziging.
De wijkraad twijfelt aan het realiteitsgehalte daarvan want er wordt tegelijkertijd wel een fly over op het 24 Oktoberplein aangelegd.
Antwoord Marieke: Economische gebieden goed ontwikkelen kan niet met alleen een goede OV-bereikbaaarheid is gebleken, dus je moet zorgen dat de Binnenstad een goede autobereikbaarheid heeft. Daarvoor is 1 inprikker met goede doorstroming voldoende, dus dat gaat de gemeente accommoderen. Maar dat verkeer hoeft niet allemaal over die verdeelring: de wegen rond Utrecht krijgen meer capaciteit en als dat zover is moet je dat moment gebruiken, want als er meer ruimte is trekt het weer verkeer aan. Dan kun je in de stad het verkeer terugdringen.
Wijkraad: De uitgangspunten zijn wel goed maar kijk naar het totaalplaatje!
Marieke stelt voor die uitgangspunten te vertalen naar wat dat voor de Binnenstad betekent. Zij is graag bereid daartoe nog een keer bij de wijkraad terug te komen.
De wijkraad besluit om daarna te adviseren. (actie: agenda)
- Gedachte voor Marieke om over na te denken: zou je de compartimenten in de stad niet kunnen opheffen als je ze toch al in de buitenring gaat aanbrengen? Want anders wordt het voor het bevoorradingsverkeer wel heel moeilijk.
Marieke zal dat voor de volgende keer meenemen bij de voorbereiding.
Marieke wordt bedankt voor de informatie en verlaat de vergadering.
- Businessplan Utrecht Promotie
Jacques licht toe dat uit contacten duidelijk werd dat Utrecht Promotie bezig was met het opstellen van een businessplan voor de promotie van de stad. De vertaalslag naar de Binnenstad zou naar Jacques’ mening wel eens heel actueel kunnen zijn; denk bijv. aan de ambitie van de musea om te gaan groeien naar veel meer bezoekers per jaar. Daarom heeft hij voorgesteld om Michiel v.d. Schaaf te vragen een toelichting te geven op hun plannen.
Businessplan Utrecht Promotie, Michiel v.d. Schaaf
Michiel v.d. Schaaf is sinds 3 maanden manager van TOERISME UTRECHT. Voorheen deed “Utrecht Toerisme en Recreatie” de promotie van de hele provincie maar per 1 januari is die organisatie opgehouden te bestaan en heeft hij plaatsgemaakt voor TOERISME UTRECHT, een organisatie die zich inzet voor de promotie van de stad Utrecht. TOERISME UTRECHT betrekt daar ook andere partijen bij zoals Centrummanagement Utrecht. Als je het samen aanpakt ben je een volwassen gesprekspartner voor de gemeente. Een ander onderdeel is het Utrechts Conventiebureau, dat internationale congressen naar de stad trekt.
Michiel heeft een update meegenomen van waar de organisatie nu staat en reikt daarvoor een handout bij zijn presentatie uit. (Voor details uit de presentatie zie deze handout)
TOERISME UTRECHT is het logo waarmee de partners zich gezamenlijk presenteren.
De Binnenstad van Utrecht is aan zijn maximale capaciteit; wil je meer bezoekers naar de Binnenstad trekken dan zal die capaciteit aangepast moeten worden, en Michiel vertelt vol verve wat TOERISME UTRECHT daarvoor doet.
Een van de onderdelen is het project Utrecht Te Veel Te Leuk Voor Een Dag, dat in september gaat starten en waarvoor de promotie regelmatig te zien zal zijn op TV, op de stations in Nederland, in webomgevingen (zoals bijv. Weekendjeweg). Eric raadt aan ook Twitter en app’s te gebruiken om andere doelgroepen te bereiken; dit blijkt wel nagestreefd te worden maar de infrastructuur is daar nog niet volledig op ingesteld.
Michiel benadrukt dat het belangrijk is dat ook de inwoners van de stad trots zijn op hun stad, en dat uitdragen. In Utrecht ontbreekt het daar nog wel eens aan, Amsterdam is daar beter in.
Er zal op allerlei plekken in de stad toeristische informatie geplaatst worden en vanaf volgende week zal er een VVV-fiets door de stad gaan rijden om het Festival De Beschaving te promoten. TOERISME UTRECHT wil graag een andere doelgroep binnenhalen: vijftigplussers die wat ruimer bij kas zitten en graag van cultuur genieten.
Mochten er belangstellenden zijn voor de nieuwsbrief, dan kunnen zij die opvragen bij Michiel van der Schaaf, m.vanderschaaf@toerisme-utrecht.nl .
Ook bijzonder is de actie rond de Tour de France: tijdens de eerste rustdag van de Tour zal de NOS vanuit het centrum van Utrecht live aandacht besteden aan de Tour de France. Michiel is er trots op dat dat gelukt is.
Discussie
Barbara vraagt hoeveel toeristen er nu naar Utrecht komen om de inkomsten van € 545 mln te genereren.
Om hier antwoord op te geven moet Michiel eerst definiëren wat wordt verstaan onder “een toerist”: dit is iemand die langer dan 2 uur in de stad is, niet uit de stad zelf komt en niet is gekomen voor familiebezoek. Aan de hand van deze definitie antwoordt hij dat het gaat om 26,5 mln mensen per jaar. In 4 jaar wil TOERISME UTRECHT dit aantal verhogen met 7%.De toeristische infrastructuur van Utrecht is nu berekend op een maximum van 40 mln, dus het kan, behalve op zaterdag: op zaterdag zit de stad momenteel al helemaal vol.
De volgende vraag is of TOERISME UTRECHT meer themagewijs wil gaan werken, om ook andere doelgroepen te kunnen bereiken. Michiel bevestigt dat daar plannen voor zijn. Concreet is er het plan om te gaan werken met Ontdek-thema’s, gezien de positionering als stad van kennis en cultuur. De gemeente wil investeren in Utrecht Science Park (Uithof) en TOERISME UTRECHT wil daaraan het project Ontdek de musea van Utrecht koppelen via een wandeling door de stad. Zo zijn er nog allerlei themawandelingen mogelijk.
Thea mist een aspect van Utrecht, nl. dat het de stad is met de meeste monumenten in de stad. Ook stelt zij vast dat instanties als de VVV vaak informatie missen.
Michiel van der Schaaf komt zelf niet uit Utrecht maar heeft ontdekt dat het een stad is van verhalen. Hoe beter de instanties communiceren over wat er rond die verhalen te doen is in de stad, hoe succesvoller ze kunnen opereren.
Thea vraagt of er ook contacten zijn met haar eigen organisatie, het Utrechts Monumentenfonds.
Michiel zegt heel erg gebaat bij samenwerking te zijn. De nieuwe website bijvoorbeeld is gebaseerd op samenwerking: organisaties kunnen d.m.v. een persoonlijke code de eigen gegevens op de site invullen.
Tot slot: TOERISME UTRECHT hoopt op een energieke samenwerking! Om dat te bekrachtigen krijgt iedere aanwezige een Utrechts blikje met energiedrank!
Han dankt Michiel voor zijn presentatie, waarna deze de vergadering verlaat.
- Ontwikkelingskader Horeca Utrecht (OHU)
Hans vertelt dat Edwin Koster een toelichting heeft gegeven in de werkgroep Horeca op het nieuwe concept van een gedeelte van de horecanota. Het is nog allemaal erg pril en vertrouwelijk. De blauwe zones in het bestemmingsplan zullen in ieder geval worden aangepast. Het viel Hans op dat de leefbaarheid nu heel duidelijk in het verhaal aan de orde komt. Jacques was ook bij die presentatie. Hem viel op dat het bekend is dat Utrecht relatief weinig horeca heeft vergeleken met Amsterdam of Maastricht maar dat er geen analyse is van wat de kenmerken zijn voor gedragspatronen van horecabezoekers in die steden; in Maastricht bijv. is de kroeg een ‘verlengde huiskamer’, en dat soort analyses zijn nodig om evenwichtiger antwoord te kunnen krijgen op de vraag of Utrecht al dan niet voldoende horeca heeft.
Peter merkt op dat er wel samenhang in zit maar dat de gewenste kwantiteit niet duidelijk is; die is van grote invloed op de gewenste kwaliteit. Kunnen de bewoners van de Binnenstad daar een analyse van maken?
Deze punten zal meegegeven worden bij het tweede gesprek in de werkgroep Horeca hierover. (actie: werkgroep Horeca)
- Wijkraadpleging 2011
Op het verzoek van Hans om onderwerpen te noemen voor de wijkraadpleging hebben An en Ben gereageerd.
Ben noemde (minder) parkeren in de Binnenstad, en An noemde toekomst Tivoli, Trianon en Neudeflat. (Bij een rondleiding door Tivoli bleek dat het een heel bijzonder pand is dat heel mooi opgeknapt zou kunnen worden, echter niet zozeer geschikt voor seniorenwoningen).
Andere ideeën: Handhaving (Hans), omgeving Strosteeggarage (Han) > de plannen voor het Strosteeggebied zijn door de raadscommissie afgewezen, de erfpacht voor de garage loopt af in 2020; tegen die tijd nieuwe plannen maken. Peter noemt het DSM, het Dynamisch Stedelijk Masterplan, dat gaat over binnenstedelijk bouwen. Misschien kan daar de Strosteegdiscussie aan gekoppeld worden. Ben stelt een koppeling voor van dit thema, met “omgeving Strosteeggarage” en “minder parkeren in de Binnenstad”, en dan gericht op de vraag of je de Strosteeggarage kunt bestemmen om de Oudegracht autovrij te maken. Hans meldt dat Harrie Bosch van mening is dat de participatie bij dit plan optimaal was.
Het lijkt Eric verstandig om, als het gaat over de opgave van de stad voor binnenstedelijk bouwen, vooral een aantal concrete gebieden bij de kop te pakken. Dan blijven bewoners geïnteresseerd en bereid om mee te denken. Gert-Sjoerd merkt op dat er in het kader van het DSM wordt gedacht aan 13 locaties waarvan geen enkele in de Binnenstad.
Met dat thema over parkeren doelde Ben vooral op de discussie over het Janskerkhof, vertelt hij. Op de raadsinformatieavond waren daar heel veel insprekers over. Iedereen wilde graag het Janskerkhof autovrij maken maar de vraag is waar die auto’s dan naartoe moeten. Je kunt die ruimte van het parkeren beter gebruiken, maar waar laat je de auto’s?
Eric stelt voor dat te koppelen aan DSM en dan concrete plekken te benoemen. Je zou het vragenformulier daarop aan kunnen passen, bijv. dat een omwonende van de Strosteeggarage alleen de vragen over de Strosteeggarage invult.
Gert-Sjoerd denkt dat veel parkeerruimte te gebruiken is voor de zuidelijke kant van de grachten: er komt over een jaar een parkeergarage bij, onder het nieuwe complex van Centrum Maliebaan, o.a. bedoeld voor Binnenstadbewoners. De garage daartegenover staat bijna leeg (want die mensen hebben alleen maar een fiets). Aanvullende informatie: een plek huren in de parkeergarage kost 140 euro per maand, op straat 30 euro per kwartaal; een plek kopen kost je 60.000 euro.
Thea vindt het van belang om bij de keuze van het onderwerp ook mee te wegen of er met de resultaten van de wijkraadpleging ook werkelijk iets mee gedaan wordt, zodat de wijkraadpleging ook effect heeft. Anders voelen mensen zich niet meer serieus genomen. Han vraagt zich af of parkeren dan een goed onderwerp is; kun je in dat opzicht iets bij het college bereiken?
Luc herinnert aan de presentatie van Marieke Zijp: in het vervolg op het Ambitiedocument komt er een nieuwe nota Parkeren. Daar zou de wijkraad een voorzet op kunnen doen. Handig zou zijn om eerst de dialoog aan te gaan met Frits Lintmeijer over hoe een eventueel advies van de wijkraad in de planning past.
Iedereen vindt dat een goed voorstel. Besloten wordt om, uitgaande van het onderwerp Parkeren, een aantal onderwerpen te combineren inclusief het mobiliteitsvraagstuk voor de Binnenstad. De kennis van de wijkraad kan up to date gemaakt worden via cijfers van de desbetreffende afdelingen op het stadhuis en er zal gestart worden met een gesprek met Frits Lintmeijer.
Planning: de wijkraadpleging vindt indien mogelijk plaats in het laatste kwartaal van 2011.
Ben zal aan de hand van bovenstaande discussie een aantal punten op papier zetten ter voorbereiding van e.e.a. en legt dat voor aan de wijkraad ter besluitvorming. (actie: Ben)
- Aanpassing beleidregels Leefbaarheidsbudget
In de brief wordt n.a.v. een Rekenkameronderzoek aangegeven dat het proces op een aantal punten niet optimaal loopt en gewijzigd dient te worden. Daar gaat de wijkraad echter niet over. De gemeenteraad is de instantie die het college controleert waar het gaat over het inzetten van financiën, dat is niet de verantwoordelijkheid van de wijkraad. De wijkraad zal dus niet inhoudelijk reageren.
Hans zal een kort briefje sturen om dit namens de wijkraad mee te delen. (actie: Hans)
- Organisatie wijkraad
Gezien de tijd wordt besloten een aantal punten door te schuiven naar de volgende vergadering.
7.a.Werkafspraken, overzicht taken en projectenschema: niet besproken.
7.b. Website: Het klasje van Betty is door agendaperikelen niet doorgegaan. Han zal les bij haar nemen en zijn nieuwe kennis aan geïnteresseerde wijkraadleden overdragen. (actie: Han)
7.c. Voorbespreken RIA: niet besproken.
7.d. Evaluatie wijkraad: Dit punt wordt ingebracht door Hans. Hij stelt voor nog dit jaar – bijv. najaar – een evaluatie af te spreken, met een onafhankelijk voorzitter. Besloten wordt dat Hans een voorstel formuleert ter bespreking. (actie: Hans, agenda)
- Adviezen
8.1.Wijkraadadvies Voortzetting Woonproject Ouderen
8.2.Wijkraadadvies Verbetering doorstroming Lucasbrug
8.3.B&W-reactie Plan van Aanpak Janskerkhof
8.4.Stand van zaken adviezen
Tramlijn naar de Uithof (huidige Lijn 12)
Ben laat weten dat er n.a.v. de informatieavond afgelopen maandag voor wijkraden besloten is om gezamenlijk een advies uit te brengen over de nieuwe Uithoflijn. De eerste tram blijkt namelijk pas te gaan rijden in 2018, terwijl de bussen nu al overvol zijn en er nog veel meer passagiers verwacht worden. De plannen zouden daarom in werking moeten zijn vanaf 2015, en daarbij moet de gemeente ook voldoen aan de luchtkwaliteitsnorm.
Ben heeft een concept-advies opgesteld; dat wordt besproken op het voorzittersoverleg van 20 juni en zal ook richting wijkraadsleden komen. (actie: Ben)
- Verslag wijkraad 11 mei 2011
Tekstueel: Er zijn geen wijzigingen binnengekomen.
Naar aanleiding van het verslag:
– Uitgekookt, punt 5, Evenementen/Lepelenburg
De vorige keer is besloten dat Hans Jan Verheugen zou laten weten dat de wijkraad zich niet met aparte evenementen bezighoudt, maar dit stond Hans bij nader inzien tegen, aangezien de wijkraad zich wel heeft sterk gemaakt voor problemen rond de Parade, en rond Koninginnedag.
De andere aanwezigen zijn het daar wel mee eens. In feite had Jan Verheugen ook geen ondersteuning van de wijkraad gevraagd. Hans heeft een artikel in de Binnenstadkrant geschreven over evenementen en heeft Uitgekookt daarbij genoemd; besloten wordt het daarbij te laten en in het vervolg Uitgekookt bij de bespreking van evenementen mee te nemen.
Actielijst:
Venstertijden winkelgebied, 977: In Amersfoort is de proef niet van de grond gekomen en daardoor is het ook in Utrecht niet opgestart. Utrecht wil het toch gaan proberen maar daar moet over onderhandeld worden; het wordt dus veel later dan gepland.
Wat te doen met 10 mln (ALU), 1071 en 1074: Het spitst zich toe op de vraag hoe de knip bij het Paardenveld moet worden ingericht, aldus Jacques, en of er alternatieven zijn die tot betere doorstroming leiden. Dat betekent dat er opnieuw verkeerskundig onderzoek gedaan moet worden naar alternatieven,vanwege de doorstroming en de breedte van de wegen etc. Punten kunnen blijven staan.
Breedstraatbuurt, 1102: Een deel van de miscommunicatie tussen politie en OM is volgens Luc nu opgelost en ambtelijk wordt aan verdere samenwerking gewerkt. Resterende knelpunten worden aan het college voorgelegd.
Ontwikkelingen Twijnstraat, 1109: De volgende keer levert Jacques schriftelijke informatie aan. (actie: agenda) Er wordt gewerkt aan een positioneringsnota over de Twijnstraat en omgeving tot aan het “station Museumkwartier”.
ORP, 1113: De openbare ruimte komt wat prominenter op de agenda van het college. Mirjam de Rijk wil dat heel nadrukkelijk ook in samenspraak met Frits Lintmeijer oppakken, omdat verkeer de grote veroorzaker is van de versnippering van de openbare ruimte. Vooruitlopend op het vaststellen van het Ambitiedocument in het college hebben Frits en Mirjam gezegd dat zij dat z.s.m. vertaald willen zien voor de Binnenstad, zodat de Binnenstad als eerste daarmee aan de gang kan gaan en zodat inzichtelijk gemaakt wordt wat het precies betekent. Maar het ORP moet nog gemaakt worden.
Oprekken Binnenstad, 1117: Hans heeft hierover een brief gestuurd aan het college met een cc naar wijkraad Zuid. Hij heeft nog geen reactie ontvangen. (Het was een brief, geen advies)
Koninginnedag, 1125, n.a.v. een opmerking van Mirjam de Rijk in het gesprek met de wijkraad: “is er meer met het wijkraadadvies gebeurd dan de wijkraad merkt”: Eén bewijs heeft Ben al schriftelijk opgevraagd want tijdens Koninginnedag zouden door een extern bureau geluidmetingen worden gedaan. Ben heeft het rapport daarvan opgevraagd (nog geen reactie ontvangen).
Sightseeing fiets, 1130: Hans heeft de ideeën van de wijkraad doorgemaild naar de opsteller. Deze liet weten dat de betreffende ambtenaar met pensioen is en dat er voorlopig geen advies over de sightseeing-fiets zal komen.
Veranderde verkeerssituatie Bleekstraat, 1131: Jacques meldt dat het verkeer nu vaststaat vanaf de Rechtbank tot aan de kruising met het Ledig Erf.
- Rondvraag
Keurmerk Veilig Ondernemen
Binnenkort worden de diploma’s KVO uitgereikt. In het KVO-rapport zijn de ondernemers in de Binnenstad bevraagd, en die bevraging is opgedeeld naar verschillende deelgebieden van de Binnenstad. Dat geeft een interessant beeld van wat voor ondernemers in de verschillende deelgebieden belangrijk is. Het lijkt Jacques de moeite waard voor de wijkraad om daar kennis van te nemen en daarom stelt hij voor om hier in de septembervergadering een presentatie van te laten geven. Akkoord. (actie: agenda)
Samenwerking UMF en Stadsherstel
Thea meldt dat het Utrechts Monumentenfonds en de Utrechtse maatschappij tot Stadsherstel sinds enige tijd bezig zijn met samenwerking, o.a. ook om sterker te staan nu de subsidies teruggedrongen worden.
Vergaderschema wijkraad
Luc wijst erop dat de wijkraadvergadering van 13 juli valt in de schoolvakantie omdat Midden-Nederland dit jaar vroeg op vakantie gaat.
Het blijkt dat alleen Toos en Eric dan verhinderd zijn, en Luc zelf ook. (Bij dezen zijn zij afgemeld.)
Besloten wordt de vergadering toch doorgang te laten vinden. Luc zoekt vervanging. (actie: Luc)
Sluiting, om 22.30 uur
Bijlagen: actielijst
Actiepunten wijkraadvergadering:
|
Datum |
Nr./actie |
Door |
|
14-07-10 |
977. Venstertijden winkelgebied: zodra de proef in Utrecht en Amersfoort is afgerond zal Mark Degenkamp de bevindingen en een concept advies aan de wijkraad voorleggen. Luc houdt de vinger aan de pols. Wordt eind 2011 |
Luc / eind 2011. |
|
08-09-10 |
1018. Kopij website naar Han sturen |
ALLEN |
|
12-01-11 |
1071. Volgende keer toelichting geven op stand van zaken in kader van “Wat te doen met 10 miljoen” (compensatiefonds ALU) |
Jacques |
|
09-02-11 |
1074. Het college zal een bestedingsvoorstel voor het compensatiefonds ALU (Wat te doen met 10 mln) ook aan de wijkraad voorleggen |
P.M. |
|
09-03-11 |
1086. Welzijnswerk: Kees van Engelenhoven heeft toegezegd meer gegevens toe te sturen over het monitoren van de effecten van de programma’s en activiteiten in de wijk |
P.M. |
|
13-04-11 |
1100. Op agenda t.z.t.: – Vervolg plannen Centraal Museum, met Ronald Gruel en Marco Grob – Na de zomer: straatmanagement Breedstraatbuurt, om de bevindingen uit de evaluatie te vertellen – Toelichting Marjon van Caspel op “kaart Binnenstad en herontwikkelingsplannen” |
|
|
13-04-11 |
1102. Aanbevelingen Breedstraatbuurt aan college worden vertrouwelijk voorgelegd aan wijkraad ter advisering (nav presentatie Pieter Draaijer) |
P.M. Hans/Luc |
|
13-04-11 |
1109. Met regelmaat schriftelijk informatie aanleveren over ontwikkelingen Twijnstraat e.o. |
Jacques |
|
13-04-11 |
1113. Openbare Ruimte Plan: zorgen dat de wijkraad om advies gevraagd wordt |
Luc |
|
11-05-11 |
1120. De Parade, procedures/termijnen, opdracht rechter, gemeente belooft beterschap: Hans gaat bijhouden hoe vaak de gemeente zich niet aan opdrachten van de rechter houdt. In november komt hij hierop terug. |
Hans November |
|
11-05-11 |
1123. Koninginnedag, gesprek met Mirjam de Rijk: contact opnemen met de geluidstechnici van de gemeente om te vragen wat de achtergronden zijn van het handhaven van de 90 dB-grens. Week na Pinksteren |
Ben |
|
11-05-11 |
1124. Afspraak maken met Victor Everhardt over situatie Breedstraatbuurt; wijkraadsleden vragen wie mee wil |
Luc, Peter |
|
11-05-11 |
1125. Koninginnedag: is er meer met het wijkraadadvies gebeurd dan de wijkraad merkt?? Tijdens evaluatie vragen naar bewijzen daarvan! |
Ben |
|
11-05-01 |
1126. Op agenda juni: – Onvrede over werkrelatie met gemeente [wijkraadsleden: svp onderwerpen binnen dat kader vooraf sturen aan Hans] > wordt gekoppeld aan evaluatie wijkraad, zie ook 1128 Op agenda juli: – Koninginnedag, nav evaluatie 14 juni |
Agenda juni/juli ALLEN |
|
11-05-11 |
1128. Notitie maken over proactieve jaarplanning, ook in het kader van de afspraak over de werkrelatie met de gemeente. Koppelen aan evaluatie wijkraad |
Jacques (Hans) |
|
11-05-11 |
1130. Is wijkraadadvies verwerkt in advies ambtenaren aan college over sightseeing fiets? Navraag doen |
Hans |
|
08-06-11 |
1132. Marieke Zijp van Verkeer & Vervoer wil graag naar de wijkraad terugkomen om het Ambitiedocument Utrecht Aantrekkelijk en Bereikbaar te vertalen naar effecten voor de Binnenstad. De wijkraad zou daarna advies kunnen uitbrengen. Zie de presentatie en discussie van 8 juni 2011 |
Agenda |
|
08-06-11 |
1133. Horecanota. Meegeven aan Kjeld Vosjan en Edwin Koster bij tweede gesprek over horecanota: er is een heldere analyse nodig van gedrag horecabezoekers om evenwichtiger antwoord te kunnen krijgen op de vraag of Utrecht al dan niet voldoende horeca heeft. Opm. Jacques. Ook meenemen opm. van Peter: dat er wel samenhang in zit maar dat de gewenste kwantiteit niet duidelijk is; die is van grote invloed op de gewenste kwaliteit. Kunnen de bewoners van de Binnenstad daar een analyse van maken? |
Werkgroep Horeca |
|
08-06-11 |
1134. Wijkraadpleging 2011 gaat over (Minder) parkeren in de Binnenstad in combinatie met DSM en Strosteeggarage; gericht op de nieuwe nota Parkeren die verschijnt in het kielzog van het Ambitiedocument Aantrekkelijke en Bereikbare Stad. Ben maakt een voorstel voor de wijkraadpleging en legt dat voor aan de wijkraad ter besluitvorming |
Ben Agenda |
|
08-06-11 |
1135. Brief gemeente over Leefbaarheidsbudget: namens wijkraad meedelen dat wijkraad niet zal reageren (reden: zie het verslag van 8 juni) |
Hans |
|
08-06-11 |
1136. Website: les nemen bij Betty en de kennis overdragen aan wijkraadleden |
Han |
|
08-06-11 |
1137. Evaluatie wijkraad, najaar 2011. Hans maakt voorstel, ter bespreking op wijkraadvergadering |
Hans Agenda |
|
08-06-11 |
1138. Concept-advies inzake Vertramming Lijn 12 naar wijkraadsleden sturen |
Ben |
|
08-06-11 |
1139. Agenda julivergadering: – Jacques levert schriftelijke info aan over ontwikkelingen Twijnstraat |
Agenda juli Jacques |
|
08-06-11 |
1140. Agenda septembervergadering: – Presentatie KVO (idee van Jacques) |
Agenda |
|
08-06-11 |
1141. Vervanging zoeken voor wijkraadvergadering 13 juli |
Luc |
