VERSLAG wijkraadvergadering 13 februari 2008

WIJKRAAD BINNENSTAD 13 FEBRUARI 2008

Hieronder eerst de verkorte agenda, daarna volgt het verslag.

Datum: woensdag 13 februari 2008
Tijd: 20.00 tot 22.00 uur
Plaats: Regentenzaal, Springweg 102 D, NV-huisterreinMark Herlaar zit voor.
1. 20.00 Opening en mededelingen 2. 20.05 Vrijmarkt 20083. 20.25 Fietsparkeren
4. 20.55 Watertoerisme
5. 21.25 Verslag Altrecht
6. 21.35 Voorjaarsnota
7. 21.45 Wijkraadpleging 2008, Notitie bijgevoegd
8. 21.55 Adviezen
9. 21.55 Vaststellen verslag wijkraad 9 januari 200810. 22.05 Inventariseren bespreekpunten voor volgende vergadering:
11. 22.10 Rondvraag en sluiting

Hier het verslag van de vergadering

Bijeenkomst: Vergadering Wijkraad Binnenstad
13 februari 2008, in de regentenzaal van NV-huistuin; 20.00 tot 22.30 uur
Aanwezig: Mark Herlaar (vergadervoorzitter), An Dammerman, Han van Dobben (wijkraad-voorzitter), Hans Dortmond, Betty Feenstra, Gert-Sjoerd Kuperus, Ben Nijssen, Theo Poort, Harry Spek [vanaf 21.00 uur];
Stefan Wijnsema (aspirant-lid);
Els Leicher (wijkmanager), Nelleke Nagtegaal (wijkbureau);
gasten:
Dick Franssen (Binnenstadskrant);
Inge Burgers (Openb. Orde & Veiligheid), voor agendapunt 2;
Marlies van Lijden (Parkeren), voor agendapunt 3;
Rhodé Bouter (EZ) voor agendapunt 4;
toehoorders:
Noa D\de Leon van de Mariahoek en Matthijs Schoots van de Korte Lauwerstraat (kandidaat-wijkraadleden);
Jasmina Parodi en andere omwonenden van Altrecht (agendapunt 5)
N.B. Toehoorders kunnen in beginsel niet aanwezig zijn bij vertrouwelijke onderwerpen, en een politiek waarnemer mengt zich niet in de discussie
Afwezig: Eric Balemans, Geert-Jan Bluemink, Riemer Bouwmeester, Chiel Rottier, Peter Zonderland; Daniëlle v.d. Broek (Aboriginal Museum, agendalid); Corrie Huiding
Verslag door: Marja van Steijn (Tekstbureau Talent (info@tekstbureautalent.nl)

Volgende bijeenkomst:
in de Regentenzaal NV-huistuin: 12 maart, 9 april, 14 mei, 11 juni, 9 juli, augustus vakantie; 10 september, 8 oktober, 12 november, 10 december
Andere data om te onthouden:

21 februari, bomenvisie
12 maart, POS

1. Opening en mededelingen
Mark is voorzitter vanavond. Hij opent de vergadering en heet twee kandidaat-wijkraadleden welkom: Noa de Leon van de Mariahoek en Matthijs Schoots uit de Korte Lauwerstraat.
Afmeldingen zijn ontvangen van Peter Zonderland, Eric Balemans, Geert-Jan Bluemink, Chiel Rottier, Corrie Huiding en Riemer Bouwmeester.

Mededelingen:

Breedstraatbuurt: Bij het NOS-overleg is gezegd dat de straatmanager 1,5 uur per week voor deze buurt beschikbaar heeft. Volgens Els is dat niet juist en werkt hij er 2 à 3 dagen per week. De volgende vergadering is hij er zelf bij en wordt e.e.a. duidelijk.

Winkelcentrum IBB-hof: Han heeft bericht terug gehad van Jonnie Zaat van wijkraad Oost. Even ter herinnering: er zijn plannen voor een nieuw winkelcentrum in de IBB-hof inclusief grote parkeercapaciteit. Wijkraad Binnenstad is van mening dat zo'n winkelcentrum oneerlijke concurrentie betekent voor de winkeliers van de Twijnstraat; de nieuwe winkel en parkeervoorziening heeft veel meer capaciteit dan wat er nodig is voor de wijk daaromheen. De vorige keer is besloten hier geen advies over te schrijven: Wijkraad Oost bleek hierover verdeeld te zijn en Wijkraad Binnenstad wilde zich daar niet in mengen. Nu heeft Jonnie Zaat van Wijkraad Oost Han geschreven dat het met die verdeeldheid wel meevalt. De mailwisseling hierover heeft Han rondgestuurd.
Besloten wordt om als Wijkraad Binnenstad alsnog te adviseren in de zin van het signaal vanuit de Twijnstraat, namelijk dat het oneerlijke concurrentie voor deze ondernemers betekent, maar dan zonder enige verwijzing naar Wijkraad Oost. (Actie: Han)

Altrecht: An meldt dat Jasmina Parodi samen met andere omwonenden van Altrecht het agendapunt over Altrecht straks zal bijwonen.
Website: Betty zal vanavond nog wat foto's maken voor de website.

2. Vrijmarkt Koninginnedag 2008, Inge BurgersToelichting Inge Burgers (Openbare Orde & Veiligheid, gem. Utrecht)
Sinds twee jaar bestaat de vrijmarkt op Koninginnedag uit twee delen: de traditionele kleedjes waar bewoners hun spullen verkopen, en de muziek die gedraaid wordt op podia op de pleinen in de binnenstad.

- De podia
Het Domplein was twee jaar geleden heel druk, en het afgelopen jaar ook. De gemeente probeert de situatie op basis van hun eigen ervaring + signalen van bewoners bij te stellen. In december is gesproken met de horeca-ondernemers. Vanuit de gemeente is aangegeven dat er een programmering moet komen: de horeca-ondernemers moeten tot afspraken komen om de muziek te verdelen over verschillende pleinen in de binnenstad, d.w.z. Neude en Domplein. Het Vredenburgplein is binnenkort niet meer bruikbaar. Op 18 februari is er een vervolgoverleg.
Er zijn nog andere plekken in de binnenstad, die voor kleinere evenementen gebruikt worden, zoals het Ledig Erf, het Janskerkhof, het Stadhuisplein en het Lepelenburg. Die kunnen daarbij betrokken worden.
De ondernemers zijn bereid om samen een pamflet te maken waarop de bezoekers kunnen lezen waar ze wat kunnen vinden.
Ook over het geluid is met de ondernemers gesproken, vooral het geluid in de avonduren. Er is afgesproken dat de boxen die gebruikt worden naar binnen gericht zijn, zodat het geluid zoveel mogelijk binnen het gebied van het optreden blijft. Verder is afgesproken dat artiesten die veel publiek trekken op de dag geprogrammeerd worden en niet 's avonds, zodat de grootste toeloop niet 's avonds is.
Een ander probleem dat besproken is, is het wildplassen. Het levert de stad schade op, en daarom zullen door de horeca bij de bekende wildplasplekken extra voorzieningen worden getroffen bij de gevels: meer plaskruizen.
Het zijn voorwaarden die in de vergunningen worden opgenomen en waar ondernemers dus op worden aangesproken. Er worden harde afspraken over gemaakt.
Daarnaast heeft de gemeente ingezet op samenwerking tussen horeca-ondernemers onderling. Zo hebben een ondernemer van het Domplein en een ondernemer van de Neude samen een voorstel voor een programma ingediend. Op 19 februari is er Evenementenoverleg; daar wordt dat besproken.
Opmerkingen van de wijkraad zal Inge in de overleggen van 18 en 19 februari meenemen.

- De vrijmarkt
Op de echte vrijmarktplekken wordt het beleid met betrekking tot het publiek kritisch tegen het licht gehouden. Al eerder is de zgn. 'flessenhals' opgelost, zodat er ruimte blijft om te wandelen, en voor de hulpdiensten. Op de Neude zullen de hulpverleners weer geïnstalleerd worden, voor iedereen zichtbaar en bereikbaar.Reacties wijkraad
Wijkraad: Ooit zijn die andere activiteiten opgezet om het aantal bezoekers tijdens dit feest over de stad te verspreiden. Nu lijkt het erop dat er nieuwe activiteiten worden georganiseerd, om meer bezoekers te trekken. Maar dat is nooit de bedoeling geweest.
Inge: In voorgaande jaren is vastgesteld dat er al bewegingen waren in andere delen van de binnenstad, waar heel veel mensen zich verzamelden, waar geen afspraken over waren en ook geen controle op was. Daarom heeft de gemeente besloten het meer te structureren, o.a. wat betreft begin- en eindtijd. Daar worden afspraken met de horeca over gemaakt.
Wijkraad: Maar de laatste jaren zijn er meer klachten dan de jaren daarvoor. Een gestructureerde aanpak trekt kennelijk meer bezoekers aan. Waarom zet de gemeente alle evenementen in die kleine binnenstad op één en dezelfde dag?
Inge: Het is een avond en een dag. Maar de dag erna is het Hemelvaartsdag dus daar moet ook rekening mee gehouden worden.
Of het geleid heeft tot meer bezoekers? Op het Domplein was het inderdaad erg druk, maar in het vrijmarktgebied was het rustiger dan voorheen. Het is dus een verschuiving.
Wijkraad: Vorig jaar heeft de gemeente geconcludeerd dat zo'n evenement niet thuishoort op het Domplein. Het is des te verbazingwekkender dat het nu dus toch doorgaat.
Inge: Maar veel kleiner opgezet.
Wijkraad: Je zei dat de publiekstrekkers op de dag gezet worden. Maar de druk ligt op de avond, niet op de dag. De commerciële belangen spelen 's avonds en 's nachts. Vorig jaar ging het twee avonden tot diep in de nacht door. Dat gaat echt te ver. Normaal duurt zo'n dag tot een uur of 3 's middags, maar nu ging het die avond ook nog door. Degenen die zelf in de binnenstad wonen vluchten die dagen de stad uit. Waarom niet evenementen verplaatsen naar andere delen van de stad?
Wat er afgelopen jaar op het Domplein is gebeurd was buiten alle proporties. En nu wordt het dus weer een initiatief van de horeca-ondernemers, en zij zijn gebaat bij zoveel mogelijk bierdrinkers en herrie.

Het uitgangspunt van de nieuwe activiteiten was dat de activiteiten verspreid zouden worden, maar in werkelijkheid kwam er een totaal ander publiek: jongeren uit de hele provincie die uit hun dak gingen op het Domplein. Zij gaan niet naar de vrijmarkt.
Dus: waarom alles tegelijk, en waarom alles in die kleine binnenstad?
Ook Stichting Domplein 2013 betreurt de gebeurtenissen van vorig jaar. Ze willen dat het Domplein een plein wordt van ontmoeting en debat; evenementen zoals vorig jaar passen niet bij het karakter van het Domplein. Horeca-ondernemers willen gewoon bier verkopen, ze trekken graag de nodige vaten open. En die gaan dan ook leeg. Graag als gemeente meer de regie voeren op wat er komt, en dat niet overlaten aan de horeca-ondernemers.

Inge: Dat is ook het streven.Wijkraad: Het heeft de ondernemers van de Twijnstraat geërgerd dat zij hun eigen troep na afloop zelf moeten opruimen terwijl de ondernemers van de rest van de Binnenstad alles kunnen achterlaten voor de gemeente. Inge: Ondernemers in de Twijnstraat hebben daar ook vragen over gesteld. Dat wordt op 12 februari besproken, met als doel: gelijke monniken, gelijke kappen. Iedereen moet zijn eigen rommel opruimen en dat moet gehandhaafd worden. Wijkraad: Bedenk als gemeente s.v.p. wat het afsluiten van de binnenstad voor het verkeer betekent. Vorig jaar was vooraf niet bekend dat mensen niet meer in of uit de binnenstad konden. Er werd naderhand verwezen naar de website van de gemeente, maar niet iedereen kijkt daar regelmatig op.
Inge: Er komt een verkeerscirculatieplan. Daar neem ik die opmerking bij mee. Overigens wordt alles ook gepubliceerd in het Stadsblad.
Wijkraad: Het Stadsblad is onvoldoende, niet iedereen krijgt die krant. De horeca-ondernemers verdienen flink aan dat evenement. Laat ze een deel van dat geld gebruiken om de bewoners van de binnenstad breed en apart te informeren! Wijkraad: Is er een maximum-geluidsniveau vastgesteld, zo ja: hoeveel, en wat wordt er gedaan om dat te handhaven?
Inge: áls het is vastgesteld wordt het gehandhaafd.
Wijkraad: De bewoners van Twijnstraat e.o. hebben veel overlast van het Ledig Erf, maar de ondernemers daar hebben aangegeven dat ze tot 90 dB(A) mogen gaan. Maar er was toch een afspraak dat er in Utrecht 3x per jaar geluid tot 90 dB(A) mag zijn waarvan 1x in de binnenstad? Elke 10 dB(A) erbij is een vertienvoudiging van het geluid. Bel je de politie met een klacht, dan zeggen ze dat ze op zo'n avond natuurlijk niet gaan controleren.
Inge: Agenten controleren dat niet, de gemeente is ter plekke en kan zelf ook gebeld worden.
Wijkraad: Dan is het handig om dat telefoonnummer door de horeca-ondernemers op dat pamflet te laten zetten.
De wijkraad heeft weinig vertrouwen meer in handhaving; de ondernemers zullen ook dit jaar zich niet aan de afspraken houden. De overlast voor bewoners is groot, de druk op de binnenstad tijdens dit feest begint de grenzen van het toelaatbare te overschrijden.Wijkraad: Is er dit jaar meer politie-inzet dan vorig jaar?Wijkraad: Op veel plaatsen is ook overlast van bewoners zelf: de hangen hun geluidsboxen uit de ramen en creëren zo hun eigen bandjes.

Conclusie
Inge belooft de opmerkingen van de wijkraad mee te nemen naar de beide overleggen op 18 en 19 februari. Met de horeca-ondernemers zullen afspraken gemaakt worden over programmering en geluid.
Wijkraad: Stel het maximum dan vast op 80 dB(A). Inge: Het aantal dB(A) is nog niet vastgesteld. Dat komt in dat overleg terug. Inge zal haar collega's vragen om de afspraken met de horecaondernemers via het wijkbureau terug te koppelen naar de wijkraad. (Actie: Els) Inge zal nagaan wat is toegestaan aan geluid; de gemeente zal sowieso inzetten op geluidsregulatie.
Na Koninginnedag zal zij opnieuw bij de wijkraad aanschuiven om het feest gezamenlijk te evalueren. (Actie: op agenda 14 mei)

3. Fietsparkeren, Marlies van Lijden
Toelichting Marlies van Lijden
In juni zijn er tellingen verricht; Marlies deelt stukken uit aan de wijkraadsleden. Uit de telling kwam duidelijk naar voren dat er een fors tekort aan fietsklemmen is. Er is een aantal concentraties van fietsen genoemd: de binnenstad komt ruim 5000 klemmen tekort: zoveel fietsen staan er buiten de klemmen.
Het rapport is voorgelegd aan wethouder Tymon de Weger waarbij is aangedrongen op actie. Tymon de Weger heeft overlegd met Cees van Eijk en Robert Giesberts; een verslag van dat overleg zit bij de uitgedeelde stukken. Alledrie de wethouders hebben zich gecommitteerd aan het opstarten van een aanpak van de fietsenoverlast in de binnenstad, ze willen daar draagvlak voor krijgen binnen de raadscommissie. In december is er een schouw geweest in de binnenstad en zijn de hotspots bekeken. In de stukken zit ook het verslag van deze schouw. Binnenkort is er een excursie naar andere steden gepland want de conclusie van de schouw is dat men het liever toch het winkel-wandelgebied vrij wil hebben van fietsen. Zelf denkt Marlies aan fietsconcentraties aan de randen ervan. Maar het winkel-wandelgebied fietsvrij maken is op sommige punten lastig, want dat vindt de horeca vervelend. Verder moeten er veel meer bewaakte stallingen komen, en het idee loopt dat het fietsparkeren gratis wordt. Dat is nog in onderzoek. Het liefst wil Marlies op termijn de Oudegracht vrij hebben van fietsen maar er zou op veel meer plekken iets moeten gebeuren, omdat fietsoverlast echt een probleem begint te worden. Het is een traject van meerdere jaren. Er zijn geen ambities geformuleerd, maar er zijn wel allerlei belanghebbenden bij die schouw betrokken geweest, die hun mening hebben gegeven. Dat is terug te vinden in het verslag.
Er is € 1,3 mln extra beschikbaar gesteld voor fietsparkeren, maar dat is nog niet gelabeld specifiek voor de binnenstad, en het moet dan gedekt worden uit de parkeerinkomsten van de auto's. Vallen die tegen dan is dat geld er dus niet. Marlies schat in dat € 1,3 mln niet voldoende is.
Suggesties van de wijkraad wil Marlies graag meenemen in het project dat draait.

Reacties wijkraad
Wijkraad: Hoe ver zijn fietsers bereid te lopen?
Marlies: Niet ver. Fietsers fietsen liever.
Wijkraad: Bij Rembrandt staat het altijd zwart van de fietsen. De mensen gaan vervolgens de binnenstad in. Iedereen zet overal zijn fiets neer omdat er onvoldoende aanbod is om de fiets in klemmen te zetten. Daarom moet bekeken worden of er voldoende aanbod gecreëerd kan worden, en of er vervolgens gehandhaafd kan worden.
Marlies: Maar meer aanbod creëert meer vraag. De telling wees uit dat er 1500 klemmen te weinig zijn terwijl er afgelopen jaar juist 1500 bijgeplaatst zijn. Wijkraad: Wil je fietsklemmen verplaatsen naar de Oudegracht? Dan kost dat autoparkeerplaatsen.
Marlies: Op bepaalde drukke locaties zouden eventueel een paar parkeerplaatsen kunnen worden opgeheven om daar fietsen te parkeren. Maar dat betekent inkomstenderving, en die inkomsten zijn juist nodig om die extra klemmen te betalen.Wijkraad: In Hoog Catharijne zijn de mensen wél bereid om te lopen, maar in de binnenstad zetten ze hun fiets daar neer waar ze moeten zijn. Het is geen gezicht; dat moet veranderd worden. Daar is handhaving bij nodig, maar er zijn nog geen regels om de fietsen te kunnen weghalen.
Wijkraad: Op de Neude zijn er fietsklemmen bijgekomen maar die belemmeren de doorgang van de wandelaars. Zo drukt de fietser de wandelaar weg.
Marlies: Wijkbureau Binnenstad is verantwoordelijk voor de klemmen in de binnenstad. Els: Er is vaak genoeg aan de wijkraad gevraagd waar de klemmen neergezet moesten worden.
Wijkraad: Kunnen er geen klemmen gezet worden aan de achterkant van het postkantoor?
Els: Dat is niet van de gemeente, en afdwingen als voorwaarde voor de nieuwe exploitant, als het postkantoor verkocht wordt, is niet mogelijk. Wijkraad: Kan er niet vanuit het bestemmingsplan een regel meegegeven worden, iets als "als je zoveel winkels neerzet moet er zoveel ruimte voor fietsers bij"?
Marlies: In een vrijstellingsprocedure kun je dat wel meegeven als normering, maar als er een plan wordt ingediend dat volledig conform bestemmingsplan en bouwvergunning is heb je die ruimte niet. En wat betreft het postkantoor: daar heeft een fietsenstalling gezeten. De gemeente wilde die uitbreiden maar dat liep mis omdat KPN de huur heeft opgezegd. Opm. uit wijkraad: neem s.v.p. wel in het onderzoek mee dat bewoners van de binnenstad hun fiets ook kwijt moeten. Als je aan de Oudegracht woont en je hebt geen trappenhuis waar hij in kan staan, dan móet je je fiets wel aan de gracht zetten.
Marlies: Dat wordt meegenomen. Wijkraad: Er is ook gesproken over fietsparkeervoorzieningen onder de busbaan bij het Lucas Bolwerk, o.a. t.b.v. de Schouwburg en Unitas. Of kan er niet onder de nieuw aan te leggen HOV-baan voor het Vredenburg een ondergrondse fietsenstalling komen?
Marlies:
Het huren van panden is erg duur. Als er ideeën zijn voor een locatie voor een inpandige fietsenstalling: graag. Het kan ook grootschalig zijn. Wijkraad: Is er een termijn te noemen waarop de concrete beleidsresultaten duidelijk zijn?
Marlies: Die is nog niet bekend. Het project gaat nu lopen, onder leiding van een projectleider.Vervolg
Dit onderwerp wordt meegenomen in het gesprek met Tymon de Weger op 19 maart. (Actie: Han)
Marlies van Lijden komt over een half jaar terug om de wijkraad van de stand van zaken op de hoogte te stellen en zal eventuele info doorgeven via het wijkbureau. (Actie: agenda september)

4. Watertoerisme, Rhodé Bouter
Toelichting Rhodé

De notitie is nog lang niet af. Het wordt geen voorstel in de zin van beslispunten aan het college. Wel is gevraagd om een evaluatie van die open rondvaartboten, maar de status van de notitie is dus niet duidelijk. Rhodé heeft van de wijkraad een overzicht gekregen van de commentaren. Dat wil ze graag doorlopen, evenals de hoofdlijnen van de notitie. Van de wijkraad heeft Rhodé het advies aan het college van 2006 gekregen, met de opmerking dat die grotendeels nog actueel is. Er wordt gesproken van gebrek aan regelgeving en de wijkraad doet de suggestie om met vergunningen te gaan werken. Vanaf zomer 2007 gebeurt dat ook:
open rondvaartboten met meer dan 12 personen moeten een vergunning hebben, met een maximum van 10 boten.
Alle 10 de vergunningen zijn uitgegeven, en er is een vrij grote wachtlijst.
Open rondvaartboten met minder dan 12 personen mogen zonder vergunning door de grachten varen. Maar ze krijgen dan ook geen voorzieningen. De boten mét vergunning kunnen namelijk gebruik maken van de haven bij Hooghiemstra, maar de kleinere boten krijgen géen aanlegplaats. Ze moeten daarvoor op de wachtlijst voor een recreatieplaats, en dat duurt 6 tot 8 jaar. (En trouwens, ook juridisch zitten daar haken en ogen aan want het is de vraag of ze als recreant beschouwd kunnen worden.)

Dan het punt van het tekort schieten van de handhaving.
De havendienst zegt dat het nu geregeld is: de regiopolitie gaat dat ter hand nemen.
Hierop wijst Els erop dat de politie geen boot heeft, dat het voor hen geen prioriteit is en dat de binnenstad door de Herindeling Stad Utrecht (herindeling politiedistricten) veel minder agenten heeft dan voorheen. Het betreft handhaving op grond van de APV en mensen kunnen worden aangesproken als ze teveel herrie maken op een boot.
Wijkraad: bewoners willen een verbod op muziek vanuit de boten, en liefst ook op drankgebruik. Vooral de opstapplaats bij de Gaardbrug levert veel ergernis op, want het komt vaak voor dat ze om een uur of 2 's nachts nog aankomen met het nodige lawaai. Het zijn vooral vrijgezellenfeesten: ze gieten zich vol en geven veel overlast.
Rhodé kent die plek. Dat zijn plekken waar het is toegestaan om 15 minuten lang aan te leggen om mensen te laten in- en uitstappen. Ze zijn ooit aangelegd met het oog op een museum in de buurt, en bij de Gaardbrug was dat Van Speelklok Tot Pierement. Er zijn in totaal 7 van deze plekken:
(1) Oudegracht ter hoogte van de Gaardbrug
(2) Stadsbuitengracht achter Centraal Museum
(3) Stadsbuitengracht bij Spoorwegmuseum
(4) Veilinghaven
(5) Merwedekanaal bij De Munt
(6) Stadsbuitengracht bij de Schouwburg
(7) Stadsbuitengracht bij het Griftpark.
Alle andere aanleggen bij de Oudegracht zijn dus illegaal, evenals de plek bij de Weerdsingel. Dat geldt voor alle rondvaartboten.
Rhodé neemt in de voorbereidingen voor de notitie mee dat er veel overlast is op de plek bij de Gaardbrug en dat er veel gehandhaafd moet worden.
Wijkraad: Daar komt weinig van terecht want er zijn nauwelijks mogelijkheden. Bovendien zouden de boten herkenbaar moeten zijn, zodat een bewoner ze bij een klacht kan omschrijven.
Waarom mogen ze trouwens 's nachts gewoon doorvaren? In Amsterdam is dat aan tijd gebonden.
Rhodé antwoordt dat het in Utrecht niet aan tijd gebonden is. Kennelijk is er behoefte aan om dat te reguleren. Zij zal e.e.a. bespreken met de havendienst en meenemen bij de verwerking van de nota. Wel geeft zij aan dat EZ zich momenteel bezint over hoe om te gaan met stedelijk beleid, wat het werken voor haar lastig maakt. Maar ze zal de discussienota in ieder geval neerleggen bij de betrokken wethouders, met aanbevelingen en kansen.
De wijkraad is erg teleurgesteld dat dit probleem nu wéér niet voor het vaarseizoen geregeld is.
Rhodé antwoordt dat het voor het gevoel van de politiek waarschijnlijk wel geregeld is, waarop de wijkraad aangeeft dat er in de praktijk niets van terechtkomt en dat praten met de havendienst niet zal helpen.
Rhodé zal de discussienota voorleggen aan Marka Spit en Robert Giesberts (plm. eind maart).

Ook wordt gevraagd of het mogelijk is de discussienota aan de wijkraad voor te leggen alvorens hij naar het college gaat, zodat de wijkraad tijdig zijn mening kan meegeven.
Dat is akkoord; het deel wat de binnenstad betreft zal Rhodé vertrouwelijk aan de wijkraad voorleggen. Mocht de nota geen doorgang vinden dan geeft zij dit door via het wijkbureau. De wijkraad kan dan eventueel zelf een advies uitbrengen. (Actie: agenda)Andere punten van EZ voor de binnenstad

Rhodé levert kort een aantal issues van EZ aan die wellicht voor de binnenstadbewoners van belang zijn.
Wat speelt er:
- Verzoek vanuit de commissie voor onderzoek naar mogelijkheid watertaxi vanaf Griftpark/ Hooghiemstra naar de stad. Moet nog uitgewerkt worden.
- Aantal passanten / gebruik passantenhavens. Aantal passanten dat door Utrecht vaart is de afgelopen tien jaar gelijk gebleven. Het gebruik van de passantenhavens wordt relatief minder (terwijl er nog een tweede haven is bijgekomen). De boten passeren dus omdat ze nergens kunnen aanleggen. Dan is er dus wel sprake van overlast maar brengen deze toeristen geen geld binnen door uitgaven in de stad te doen (normaal gesproken is dat volgens de HISWA €75 per boot).Er zijn geen plekken voor kort aanleggen in de stad, alleen in de passantenhaven, met een maximumtijd. Maar dat gebruikt men dus niet. Waarom niet? De wijkraadsleden wijzen erop dat dat onveilige plekken zijn, waar de boten beschadigd worden. Ook wijzen zij erop dat het plan om bij de Monicabrug een toiletruimte te plaatsen – met een beheerder die tegelijkertijd toezicht houdt – nooit is uitgevoerd. Daarom durven botenbezitters daar niet aan te leggen.
- Er is voor de eigen bewoners geen echte haven in Utrecht. Daar wordt over nagedacht. Het is de vraag of deze plek vol zou komen maar hij zou in ieder geval buiten de binnenstad komen.
- Bekeken wordt of er mogelijkheden zijn om op het water een aantal plekken te creëren die meer naar het water gericht zijn, en misschien ook om aan te leggen. Er zouden terrassen kunnen komen, wat horeca en af en toe een evenementen. Rotsoord is misschien een geschikte plek maar er zijn er meer.
- Transport over het water: er wordt bekeken of daar niet meer mee kan gebeuren, o.a. ook vanaf transferium Westraven, en of er niet meer gedaan kan worden om de open vaart te stimuleren, o.a. door elektra-oplaadpunten aan te leggen.
- Utrecht-route: er is geen rechtstreekse route te belopen of te befietsen. Daar werkt DSO aan.
- Er wordt gedacht over mogelijkheden om het water in Utrecht beter te promoten, niet dat er meer mensen gaan varen maar wel dat ze langer blijven.

5. Verslag Altrecht
Drie toehoorders zijn inmiddels aangeschoven: Jasmina Parodi en twee andere omwonenden van Altrecht.Han leidt de discussie in. Altrecht gaat een deel van hun bebouwing slopen en daar komt woningbouw voor in de plaats. Zij hebben daarover met buurtbewoners gesproken. Er zouden woningen ontwikkeld worden zonder bijbehorende ondergrondse parkeervoorzieningen, terwijl er naar de mening van de wijkraad juist op die plek ruimte is om dat te realiseren. Een paar weken geleden is dat besproken met het wijkbureau maar op dat moment was er van Altrecht nog geen aanvraag bij de gemeente binnengekomen. Gezien het tekort aan parkeervoorzieningen in de binnenstad wil de wijkraad dit niet zomaar laten passeren. In ieder geval zal het besproken worden met Tymon de Weger in april, om aan te geven dat strak vastgehouden moet worden aan het realiseren van 1 op 1 parkeervoorzieningen bij woningbouw. (Actie: Han)

Gert-Sjoerd vraagt zich af wat er gebeurt met de bestaande parkeergarage daar: het vermoeden is namelijk dat het aantal vergunningen voor buurtbewoners terugloopt en dat hun plekken in die garage worden opgeofferd.
Mark stelt voor Altrecht nog eens uit te nodigen. Naar zijn idee zijn ze wel bereid te praten. Maar Els wijst erop dat hoofd projectontwikkeling Sybo Wesdorp hoe dan ook voor alles toestemming nodig heeft van zijn raad van bestuur. Anderhalf jaar geleden is getracht te voorkomen dat de gemeente dat kleine stukje grond zou verkopen aan Altrecht voordat er duidelijkheid zou zijn over de nieuwbouwplannen, om daarmee als gemeente een stok achter de deur te houden richting Altrecht. Altrecht gaf toen aan dat zij een tekort hadden aan begeleidend wonen-voorzieningen. Aanleiding voor dat gesprek was dat zij een pand van Mitros wilden huren op de Lange Nieuwstraat, en de gemeente heeft toen aangegeven dat het de vraag was of het verstandig is daar een concentratie van patiënt-gerelateerde woningen te maken. Aan Altrecht is toen gevraagd om aan te geven wat ze de komende jaren willen realiseren wat betreft aantallen psychiatrische patiënten (intern en extern), maar de gemeente heeft daar nog steeds geen info over ontvangen. Op 11 maart vindt er bestuurlijk overleg plaats met twee wethouders + raad van bestuur Altrecht. Hopelijk kunnen er dan verdere afspraken gemaakt worden. In ieder geval is de groenstrook nog niet verkocht (met dank aan de wijkraad!); de gemeente en Altrecht hebben ieder de helft ervan in bezit. Altrecht wil het kopen met het doel winst te maken.
De bewoners wijzen erop dat daar 23 kinderen wonen die de groenstrook gebruiken om te spelen. Ook vrezen zij dat de beoogde nieuwbouw van Altrecht veel overlast zal gaan geven.
Els vertelt dat in het vigerend bestemmingsplan binnenstad op dat stukje groen (half gemeente half Altrecht) een blok woningen kan komen.
De bewoners pleiten ervoor dat de gemeente daar nog eens opnieuw naar kijkt. De komende tijd hebben zij gesprekken met wethouder Cees van Eijk en met het bestuur van Altrecht, n.a.v. de parkeernorm. De huidige parkeergarage onder het ReBuS-gebouw wordt goed gebruikt: ook de medewerkers van het RIAGG zetten daar hun auto neer. Met de directeur van Altrecht is al gesproken: volgens hem wil Altrecht gaan ontwikkelen aan de Lange Nieuwstraat. Zij hebben nog geen bouwplannen maar er zouden 130 appartementen kunnen komen; zij willen de parkeernorm loslaten, omdat dat daar haast niet anders kan. De bewoners zijn daar echter absoluut op tegen. Er is weinig plek in de stad om parkeervoorzieningen onder de grond te realiseren maar juist dáár kan het.
Volgens Els heeft Altrecht de medewerking van de gemeente nodig als ze daar iets willen gaan ontwikkelen in het kader van het vigerende bestemmingsplan; dat wordt dan getoetst aan de huidige regelgeving en daarin is nog wel een parkeernorm opgenomen. Het schijnt dat het college zich beraadt of de parkeernorm in de binnenstad wel gehandhaafd moet blijven. Bedoeling van Altrecht was ooit: er werd onderzocht of de parkeergarage die er is, uitgebreid kon worden, en dat dan een deel daarvan voor algemeen gebruik zou zijn van bewoners van de binnenstad.
De bewoners willen aan de wethouder vragen om toch in ieder geval vast te houden aan de parkeernorm voor de binnenstad. Als de gemeente de parkeernorm loslaat en het aan de markt overlaat, dan gaat de markt ervandoor met het geld en blijft de stad achter met de nadelige volgen. De bewoners willen ook met de wethouder bespreken dat Altrecht voor hun plannen in de Lange Nieuwstraat een sloopvergunning wil vragen zonder een bouwplan in te dienen.

Besluit:
De wijkraad besluit de acties van de bewoners te ondersteunen met een advies. Zij zullen het college adviseren om vast te houden aan de parkeernorm als er woningbouw gerealiseerd wordt op het Altrecht terrein. Daarbij zal het oude advies ernaast gelegd worden, want daaruit kan meegenomen worden dat de gemeente Altrecht moet verplichten om te komen met een volledig plan, voordat dat stukje grond verkocht wordt; ook zal daarbij aangegeven worden dat de wijkraad erg benieuwd is naar de behoefteraming van Altrecht voor wat betreft het aantal patiënten de komende jaren. (Volgens Els moet dit advies uiterlijk 11 maart bij het college binnen zijn.)
Jasmina mailt het verslag van hun gesprek met de wethouder naar Han. Zijn advies kan hij dan opstellen aan de hand van dat verslag en het verslag van de wijkraadvergadering. (Actie: Han)

6. Voorjaarsnota
Prioriteiten voor de binnenstad zijn:
- openbare ruimte: kwaliteit van inrichting van die ruimte (schoon, heel, veilig);
- handhaving en gebruik openbare ruimte,
- veiligheid en jongeren, aanpak Breedstraatbuurt;
- sociale samenhang: kwetsbare bewoners;
- aansluiting oude en nieuwe stad;
- parkeren, verkeer, luchtkwaliteit; toevoeging wijkraad: fietsparkeren. (Actie: Els)

7. Wijkraadpleging 2008 (Corrie, Stephan, Harrie, Eric, Betty, An)

Onderwerp 1: overlast
Het idee was om een wijkraadpleging te houden over de aanwezige voorzieningen. Na verschillende gesprekken met betrokken ambtenaren is geconcludeerd dat er zeker het nodige aan schort bij Cumulus maar dat een wijkraadpleging dat niet kan oplossen. Toch wil de groep wel een wijkraadpleging houden. Gedacht wordt aan drie bijeenkomsten, in Ledig Erf, Wijk C en Mariahoek, om met de bewoners in gesprek te gaan over overlast van evenementen. Aan de ene kant is het heel leuk om te wonen in een oude binnenstad maar aan de andere kant komt dat steeds meer onder druk te staan. Daar zijn cijfers over beschikbaar bij Bestuursinformatie. Daar zou gebruik van gemaakt kunnen worden.

Onderwerp 2: uitstallingen
Els heeft nog een ander idee. Er is veel te doen over de handhaving van de uitstallingen, zie ook de doorgemailde info. Op dit moment wordt er niet meer actief gehandhaafd tenzij "er sprake is van gevaar". Maar dat is voor vele interpretaties vatbaar. Er komt ook een evaluatie van het huidige uitstallingenbeleid. Misschien kan de wijkraadpleging zich met het onderwerp "kwaliteit openbare ruimte" bezighouden, evt. inclusief terrassenbeleid.
Theo waarschuwt dat zoiets een omgekeerd effect kan hebben (denk aan de ervaringen in het verleden).
V.w.b. de terrassen is het uitgangspunt dat ze, evenals uitstallingen, aan banden gelegd moeten worden.

Besluit:
Besloten wordt dat de groep het idee om de wijkraadpleging te houden over het onderwerp "de kwaliteit van de openbare ruimte", dus in brede zin (en inclusief het Ledig Erf), nader zal uitwerken. (Actie: groep)
Maurice Prijs en Evert van Kuilenburg zijn de volgende vergadering aanwezig om een toelichting te geven. Zij willen een quick scan uitvoeren op basis van de uitstalverordening. Robert Giesberts stelt voor om die binnen twee maanden uit te voeren. Maar dat zal naar verwachting tegen de zomer klaar zijn. De wijkraadpleging zal dus vóór die tijd gehouden worden.
Theo en Betty zijn de volgende keer niet aanwezig; Theo zal proberen een vervangend ondernemer te zoeken. (Actie: Theo)8. Adviezen: Voor kennisgeving aangenomen.

9. Vaststellen verslag wijkraad 9 januari 2008

10. Inventariseren bespreekpunten volgende vergadering

11. Rondvraag
- Uren Cumulus voor wijkraad: Stefan heeft van Ralph Linnenbank van Cumulus begrepen dat zij uren voor de wijkraad beschikbaar hebben voor ondersteuning, maar dat Binnenstad die uren niet gebruikt.
De wijkraad is daarvan op de hoogte; toegelicht wordt dat het gebruik maken van deze uren meer tijd vraagt dan het zelf uitvoeren.
Els meldt dat er een onderzoek gaande is naar welk soort ondersteuning wijkraden nodig hebben.- Vanavond POS? Er blijkt een communicatiestoornis te zijn opgetreden m.b.t. de POS-vergadering van vanavond. Niet iedereen was op de hoogte. In ieder geval is de volgende vergadering op 12 maart. - Teleurstelling over houding gemeente: Bij de gesprekspunten 2, 3 en 4 van vanavond was de gemeente betrokken, maar bij alle gesprekspunten was de ervaring teleurstellend. Vooral het punt over de vrijmarkt is erg tegengevallen. De ambtenaren van de vakdiensten lijken niet gemandateerd te zijn om uitspraken te doen of afspraken te maken. Besloten wordt dit te agenderen voor het overleg met Cees van Eijk. (Actie: Han)- Preventief fouilleren: Uit een rondgestuurd persbericht bleek dat preventie fouilleren voorlopig in de ijskast gaat. Maar er was nog een afspraak dat het samen met de wijkraad geëvalueerd zou gaan worden. Gevraagd wordt naar de status van het artikel. Komt volgende keer terug. (Actie: agenda maart) - Veiligheid: De training voor wijkraadsleden van 11.02 over dit onderwerp is goed bezocht en werd gewaardeerd. Politie, Openbare Orde & Veiligheid en de Dienst Wijken zijn bereid hun uitleg ook per wijk te komen geven. (Actie: agendacmie.)- Bomenvisie: bijeenkomst 21 februari. - Vervanging Han: Han is de komende twee weken op vakantie. Via zijn e-mail zal hij verwijzen naar Mark. Mark probeert het voorzittersoverleg op 26 februari bij te wonen. - Buurtgroep rondom Altrecht: Jasmina Parodi nodigt de wijkraad uit om een keer kennis te maken met de bewonersgroep; uitnodiging volgt.

Sluiting, om 22.30 uur.

Dit bericht is geplaatst in Agenda. Maak dit favoriet op permalink.