VERSLAG wijkraadvergadering 10 januari 2007

Hieronder eerst de verkorte agenda, daaronder volgt het verslag.

Verkorte agenda wijkraad binnenstad 10 januari 2007

1. Opening en Mededelingen
2. Nieuwbouw Centrum Maliebaan
3. Inzameling van afval
4. Verruiming gebruik parkeervergunningen Binnenstad
5. Herinrichting Korte Minrebroederstraat (Stadhuisplein)
6. Beleidsvoornemens 2007
7. Visie Binnenstad
8. Adviezen Wijkraad
9. Vaststelling verslag 11 december 2006
10. Inventariseren bespreekpunten volgende vergadering
11. Rondvraag

Verslag Vergadering Wijkraad Binnenstad
Datum bijeenkomst 10 januari 2007, in de regentenzaal van NV-huistuin; 20.00 tot 23.00 uur

Aanwezig: Han van Dobben (wijkraadvoorzitter/vergadervoorzitter), Riemer Bouwmeester, Corrie Huiding, Gert Sjoerd Kuperus, Els Leicher (wijkmanager), Nelleke Nagtegaal (wijkbureau), Ben Nijssen, Theo Poort, Chiel Rottier, Harry Spek, Peter Zonderland
Afwezig: Eric Balemans, Geert-Jan Bluemink, Luc Eerden (ass. Wijkmanager), Hans Dortmond, Mark Herlaar, Femmy Jonker, Jan Willem van Rijnberk, Björn Six;
Dick Franssen, Binnenstadskrant
Gasten:
Paul van der Linden (directeur CMB), en Eric van der Linde (secr. CMB)
Ron van Hattem, Reiniging & Inzameling (vh RHD)
Leonard van den Houten, Parkeerbureau
Chris Jentink, Stadswerken
Toehoorder:
Elisabeth Giljam, bewoner NOS
Verslag door: Marja van Steijn (Tekstbureau Talent, m.v.steijn@hccnet.nl)
Volgende bijeenkomst:
in de Regentenzaal NV-huistuin, tussen Zwaansteeg, Springweg en Oudegracht:
12 februari, 14 maart, 11 april, 9 mei, 13 juni, 11 juli, 12 september, 10 oktober, 14 november, 12 december

1. Opening en mededelingen
Han zit deze vergadering voor. Hij opent de vergadering met een opmerkelijke zinsnede uit de nieuwjaarstoespraak van de burgemeester, namelijk "laten we bestaande regels beter handhaven en er niet teveel bij maken".
De neiging bestaat om ook dit een succesje van de wijkraad te noemen aangezien de wijkraad dit regelmatig aan het college heeft geadviseerd.
Afgemeld zijn Eric, Geert-Jan, Hans, Femmy en Björn. Ter vergadering meldt Mark zich telefonisch af: hij heeft er een dochter bij gekregen en zijn oudste dochter is net terug uit het ziekenhuis.
De aanwezige gasten stellen zich voor.

2. Nieuwbouw Centrum Maliebaan

• Toelichting Paul van der Linden, inclusief beantwoording vragen wijkraad
Toen Paul van der Linden een half jaar geleden bij de wijkraad op bezoek was had het Centrum Maliebaan (CMB) de bouwvergunning nog niet binnen, maar inmiddels is dat wel het geval. Het heeft wat langer geduurd omdat de gemeente alle procedures, juist in dit geval, met de grootste zorgvuldigheid afwerkt.
De bouwvergunning werd afgegeven in november, en tegelijkertijd liep er een bezwaarprocedure rond sloop. Er is een hoorzitting geweest, met als resultaat dat er een sloopveiligheidsplan moest komen. Dat is inmiddels gemaakt en verspreid. Het ligt nu ter becommentariëring bij degenen die bezwaar hebben aangetekend. Op korte termijn is uitspraak van de gemeente te verwachten over de bezwaren, en dat kan leiden tot de gang naar de rechter. Het CMB is daar al eens eerder geweest: afgelopen vrijdag is via een kort geding gevraagd naar opschorting van de sloopvergunning. A.s. vrijdag is de uitspraak.

De sloop beslaat 9 maanden; de eerste 3 maanden gaan op aan het saneren van asbest. Paul hoopt in het late najaar te kunnen starten.

De buurt en het CMB zitten in een soort proces, waarin iedereen de grenzen opzoekt. Dat gaat niet altijd over de inhoud, want iedereen wil eigenlijk wel dat die flat gesloopt wordt. Bij het proces afgelopen vrijdag is wel duidelijk naar voren gekomen dat het CMB zo snel mogelijk wil beginnen met het saneren van asbest, en dat het ’geknabbel’ aan het gebouw pas ongeveer 1 april gaat beginnen.
Het CMB mag tot vrijdag doorgaan met het voorbereiden van het saneren van asbest, dus het eerste saneringscompartiment wordt alvast in het gebouw ingericht. Blijkt vrijdag dat de sloop doorgang kan vinden dan gaat het CMB met die voorbereidingen verder; in het andere geval moet de rechter uitspraak doen.
De sanering houdt in dat er inpandig asbest wordt verzameld, waarna het wordt afgevoerd.
Op 15 februari is er een voorlichtingsavond voor de buurt, georganiseerd door het CMB. Die avond betreft de sloop. Het ligt in de bedoeling om opnames van de huizen te maken van de bestaande situatie. Ook wil het CMB duidelijk maken waar mensen met hun vragen terecht kunnen. Er is gefolderd, en daarin is aangegeven dat er alleen wordt gestart met de asbestsanering, en dat er voorlichting volgt.
Door het kort geding is alles nogal vertraagd.
Het CMB heeft een contactpersoon over de sloop, maar er is ook een coördinator van de gemeente, John van Haren. Ook kunnen bewoners voor vragen direct contact opnemen met de sloper (ze hebben zijn 06-nummer gekregen), en vanaf februari wil het CMB bovendien wekelijks spreekuur houden ter plekke.
Het CMB is zich zeer sterk bewust van de controversialiteit van dit project, en beschouwt het als taak om zo goed mogelijk met de bewoners te communiceren. Het CMB neemt dat zeer serieus.

Het CMB organiseert eerst voorlichting over de sloop, en daarna over de bouwplannen. Daar zal een visuele presentatie van gegeven worden. Paul stelt zich voor om een soort commissie in te stellen, samen met buurtbewoners, om frequent met elkaar in overleg te kunnen blijven. Ook wil hij graag de wijkraad regelmatig blijven bezoeken om informatie te geven. Hopelijk zijn de buurtbewoners bereid een switch te maken en zich niet alleen te richten op de bezwaren maar ook op het spoor van de bouwplannen.

De procedures over het nieuwe bouwplan starten binnenkort want mensen kunnen nu bezwaren gaan indienen tegen de bouwplannen. Als de gemeente de bezwaren niet gegrond acht kunnen zij naar de rechter en vervolgens naar de Raad van State. Paul hoopt echter dat parallel daaraan al de nodige gesprekken met de buurtbewoners plaatsvinden; maar dat vraagt nog wat tijd.

Bij een volgende keer hoopt Paul ook meer te kunnen vertellen over het bouwverkeer, het is een heel moeilijk toegankelijke bouwplaats, dus er moeten wel wat problemen opgelost worden. Er wordt door Ruud van de Broek (Bureau Bereikbaarheid) van de gemeente ook gekeken naar een combinatie met het bouwverkeer van Altrecht.
. Zwaar vrachtverkeer mag in ieder geval niet over de grachten, dus alles moet via de Lange Nieuwstraat.

• Gemaakte afspraken
De voorlichtingsbijeenkomst vindt plaats op 15 februari. Ben schrijft daar een artikel over in de Binnenstadskrant, en ook Paul zal zorgen voor de nodige informatie van het CMB voor de krant. (Actie: Ben) Deadline: 19 februari. De artikelen worden cc naar de wijkraad verzonden en Harry zorgt dat ze op de website geplaatst worden. (Actie: Harry)
De agendacommissie zal met Paul afstemmen wanneer hij weer informatie komt geven, dan is er ook meer bekend over het bouwverkeer. (Actie: agendacie.)

3. Ontwikkeling van de inzameling van afval

• Toelichting Ron van Hattem, inclusief beantwoording vragen wijkraad
Ook Ron van Hattem was een half jaar geleden bij de wijkraad op bezoek. Toen is o.a. gesproken over de heetwatermethode. Het plan was om deze methode weg te bezuinigen, maar inmiddels is bekend geworden dat dat niet gebeurt: de heetwatermethode wordt zelfs uitgebreid. Er zal in het hele gebied binnen de singels mee gewerkt worden, waarschijnlijk vanaf april. (Succesje van de wijkraad! Han meldt het in de Binnenstadkrant. Actie: Han)
De methode is goed bevallen, maar er moet een aantal jaren achtereen mee gewerkt worden om te zien wat het resultaat is. De gemeente gaat een contract afsluiten met een aannemer voor drie jaar. In ieder geval is zeker dat er veel minder schade is aan de historische bestrating dan bij borstelen.

De wijkraad heeft zich wel eens afgevraagd of die schade van schrobben te kwantificeren is.
Els heeft die vraag gesteld aan de Reiniging maar nog geen antwoord gehad; ze zal nog eens navraag doen. (Actie: Els)
Volgens Ron is het in ieder geval zo dat de heetwatermethode het onkruid sneller helemaal weg krijgt.
Een ander punt is de afvalinzameling. De gemeente heeft de laatste maanden veel last gehad van ondergrondse punten waar glas en papier wordt ingezameld en waar veel ’wildgroei’ kwam: er wordt van alles neergezet, zoals dozen met flessen etc. Het wordt vrij snel door de gemeente opgeruimd, maar er wordt ook snel nieuw afval neergezet. Dit geldt met name voor bepaalde punten in de binnenstad, en Ron wil een oplossing zoeken om de overlast te beperken. Hij denkt aan het plaatsen van bord of een oproep via Regio TV.

Een ander probleem is het horeca-afval bij de containers. Er worden wel ondernemers aangeschreven (voor contracten) maar zij zijn niet eens de grootste vervuilers. Het lijken vooral bewoners te zijn, vaak niet eens bewoners van de binnenstad zelf. Bij de Springweg-garage en Lepelenburg bijvoorbeeld is vooral papieroverlast gesignaleerd. De problemen bij de Springweg-garage worden binnenkort aangepakt.
Wat betreft de glascontainers met een gleuf voor ruiten vertelt Ron dat het neerzetten daarvan ook een keerzijde heeft: het trekt mensen aan van alle hoeken van de stad, en als er dan een stuk glas klem zit zet iedereen zijn ruiten vóór de container. Erg "leuk" om even kapot te trappen als je erlangs loopt!

Iedere dag wordt de omgeving van de containers schoongemaakt, maar dat is niet voldoende.
Aan dit probleem wil Ron een artikel wijden in de Binnenstadkrant.
Een derde punt is het opruimen van huisvuil en het vegen. Bij Reiniging & Inzameling verandert er wat dat betreft niets; daar wordt niet op bezuinigd. Wel is het zo dat het Flexbudget, dat de dienst had voor de binnenstad, is verdwenen; dat was een budget dat willekeurig kon worden ingezet.
De veegacties van Cumulus kwamen uit hun eigen pot v.w.b. inzet personeel, en verder uit het leefbaarheidsbudget.

De Reinigingspolitie is per 1 januari samengegaan met Toezicht. De dienst maakt er redelijk veel gebruik van met name rond Kerst en Oud&Nieuw als er ophaaldagen uitvallen. Dat waren twee weken in december, en per week zijn er 50 processen-verbaal uitgeschreven (à € 50).Vuil trekt altijd vuil aan en de Reinigingspolitie is daar heel druk mee. Helaas heeft de dienst weinig mensen die BOA zijn(Buitengewoon Opsporings Ambtenaar). Medewerkers van de Reinigingspolitie zijn altijd BOA; het waren er 8 in totaal, maar Toezicht is er nu bijgekomen, en de dienst probeert koppels te maken van één BOA en één toezichthouder die wordt opgeleid tot BOA. Voor plekken met veel overlast wordt een soort actieperiode geregeld, een periode waarin er dagelijks een BOA poolshoogte komt nemen.
De boete is € 50 per overtreding voor een particulier; voor ondernemers is die boete vele malen hoger (ongeveer € 200).

Het ophalen van grof vuil gebeurt op afspraak, want het kan ook om een verhuizing gaan. Wat niet is gemeld wordt ook niet meegenomen.
Er zijn twee afvalstromen: de dienst heeft een ijzerwagen, en een wagen voor het overige grof vuil. Het kan zijn dat die na elkaar komen en verschillende zaken ophalen.

Waarom kun je niet met tien bewoners tegelijk tuinafval laten ophalen? De persoon die gebeld heeft wordt er dan namelijk op aangesproken dat het teveel is. (Chiel)
Dat klopt, elke bewoner moet het apart melden. Ook namens iemand melden is niet mogelijk.

In de Zadelstraat / Martinusbrug staat toch steeds ’s morgens papier en karton buiten; het papier wordt nu toch ’s avonds opgehaald? (Theo)
Dat klopt, in het winkel/wandelgebied. De Zadelstraat valt daar niet onder, dus daar wordt het nog ’s morgens opgehaald.

De ophaaldienst maakt soms erg weinig onderscheid tussen oud papier en gewoon vuil. Bij de snackbar wordt alles in één keer meegenomen. (Harry)
Als de snackbar alles in één keer aanbiedt bij het afval kan de dienst daar weinig aan doen.

Sommige bedrijven nemen het niet zo nauw met de hygiëne op hun stoep. Medewerkers staan te roken en te eten, en gooien peuken en plastic zakjes gewoon op de grond. Hoe gaat de dienst daarmee om? (Harry)
Ron is bij een aantal bedrijven op bezoek geweest om daar afspraken over te maken. In een enkel geval heeft hij zelfs een vuilnisbak neergezet. Het buiten roken is inderdaad een probleem.

Bij Circus Jopie worden de vuilniszakken van de straat ’s nachts op het gebouw geschopt. Wanneer wordt daar iets aan gedaan? (Elisabeth)
Daar is heel weinig tegen te doen. Het scheelt wel als men de vuilniszakken pas ’s morgens buiten zet.
Hierop wordt dit onderwerp afgesloten. Han wil graag nog een keer met Ron verder praten, namelijk over de vraag of het mogelijk is vaker met ondergrondse vuilcontainers te werken. (Actie: agendacmie.)

4. Verruiming gebruik parkeervergunningen Binnenstad

• Toelichting Leonard van den Houten, inclusief beantwoording vragen wijkraad
Het voorstel waar het vanavond om draait behelst het opheffen van het onderscheid in typen parkeervergunningen zoals de gemeente Utrecht in de binnenstad kent:
- belanghebbendenparkeerplaatsen voor vergunninghouders met dat type vergunningen
- parkeerautomaten waar vergunninghouders en kortparkeerders mogen parkeren.
Dat betekent dat deze vergunninghouders in principe op elkaars parkeerplaats kunnen parkeren, zodat het beschikbare areaal voor meer vergunninghouders ingezet kan worden en ze sneller een lege plek kunnen vinden. Het levert voor de gemeente een efficiencyslag op als het gaat om bedrijfsvoering in de afhandeling ervan.

De wijkraadsleden hebben nog een aantal vragen:
Een half jaar geleden wilde het Parkeerbedrijf op proef starten in één rayon, maar nu in alle vier?
Dat klopt. In principe wordt het ingevoerd in alle vier de rayons, onder actieve monitoring in de vorm van parkeerdrukmetingen, waarbij het accent zal komen te liggen op de verschuiving die wellicht bij vergunninghouders gaat optreden (van het ene type naar het andere type parkeerplaats). Misschien is het goed om t.z.t. vergunninghouders te bevragen over hoe het bevalt.

Kan het ooit nog teruggedraaid worden? Er is ongeveer een half jaar nodig om te zien of het slaagt in de praktijk. Dat wordt gemonitord. Een evaluatie daarna zal snel afgerond kunnen worden, en dan kan het op onderdelen worden bijgesteld. Leonard sluit niet uit dat het teruggedraaid wordt als er teveel weerstand komt.

Welke effecten verwacht de gemeente hiervan? Want het wordt voor vergunninghouders makkelijker om een parkeerplek te vinden, en voor kortparkeerders dus moeilijker. Dat hoeft niet perse. De kanttekening is dat vergunninghouders, die nu op belanghebbenden-parkeerplaatsen parkeren en in principe redelijk verzekerd zijn van een vrije parkeerplaats, nu concurrentie krijgen van de vergunninghouders die voorheen alleen bij een parkeerautomaat konden parkeren. Een tegenbeweging kan zijn dat vergunninghouders die op belanghebbendenparkeerplaatsen parkeren de beweging maken naar kortparkeerplaatsen, zodat het voor hen ongunstiger wordt. Leonard heeft geen idee welke tegenbeweging hij kan verwachten.

Kunnen zij dan overal parkeren?
Overal, mits binnen dat rayon. Daarbinnen hebben zij de vrijheid.

Han denkt dat het de kortparkeerders de parkeergarages indrijft.
Dat is misschien niet eens zo ongewenst. Maar de gemeente zal het uiteraard ook monitoren op de opbrengsten.

Maar er is moeilijk iets over te zeggen als je het tegelijk met de tariefsverhoging invoert, want ook daardoor zullen er minder mensen kortparkeren. Het wordt dus lastig om het te vergelijken met de oude situatie.
De gemeente heeft in november een grote parkeermeting gehouden, o.a. in de binnenstad. Dat was dus vóór de tariefsverhoging. Leonard overweegt voor te stellen om de start van dit voorstel wat verder op te schuiven, om in maart/april nog een keer een goede nulmeting te houden om te zien wat de effecten zijn van de tariefsverhoging afgezet tegen de resultaten van november. Daarna kan dit voorstel dan worden ingevoerd en moeten er afspraken gemaakt worden over de monitoring.

In de beslissing werd gesproken van een startdatum van 1 februari, maar dat is niet haalbaar omdat het nog niet eens geagendeerd is.
De wijkraad wijst erop dat het college aan een nieuwe parkeernota werkt (Cees van Eijk vertelde dat), maar daar is Leonard niets van bekend. Hij gaat daar morgen meteen navraag naar doen.
Leonard merkt over dat laatste op dat de Binnenstad een aantal toplocaties kent, waar veel geld in de automaten geworpen moet worden. Financieel ligt dit onderwerp nogal gevoelig.

Ben wijst erop dat die plaatsen nu worden ingenomen door iemand met een vergunning; dat levert dus ook geen geld op. In de straten waar je kortparkeerders wil hebben moet je het voor hen aantrekkelijker maken, en daar waar je bewoners wilt laten parkeren kun je belanghebbendenparkeren maken.

Corrie informeert naar het verschil tussen de wachtlijsten van bedrijven en bewoners; gebleken is dat iemand die op de wachtlijst voor bewoners niet aan de beurt is, als bedrijf wel een parkeerplek kan krijgen.
Volgens Leonard zal dat niet veranderen.

Ben vraagt naar de resultaten van de metingen.
Leonard zegt toe de resultaten van beide metingen met de wijkraad te bespreken zodra ze bekend zijn. Begin februari worden de resultaten van november verwacht; in maart wordt de volgende meting gehouden. (Actie: agendacmie.)
Han rondt hier de discussie af met de opmerking dat de wijkraad de ontwikkelingen met belangstelling zal blijven volgen.

5. Herinrichting Korte Minrebroederstraat (Stadhuisplein)

• Toelichting door projectleider Chris Jentink, en Els Leicher, inclusief vragen wijkraad
De interne mededeling van Chris over dit punt blijkt niet compleet gekopieerd te zijn; Chris mailt hem nogmaals naar de wijkraad.
Uitgangspunt voor het plan is het collegeakkoord, namelijk het autovrij maken van de Korte Minrebroederstraat, de situatie overzichtelijker te maken en minder ruimte uit te trekken voor parkeren maar meer ruimte voor verblijf.

In het gebied is een studie gemaakt naar eventuele problemen als gevolg van het autovrij maken. Er is uiteindelijk een ontwerp gemaakt waarin de rijrichting Oudkerkhof, Korte Jansstraat, Annastraat wordt gehandhaafd. Ontsluiting vindt dan nog plaats via de Minrebroederstraat aan het plein, en via de Annastraat. Het voorrijden van trouwauto’s blijft gehandhaafd. Het parkeren op het plein wordt opgeheven, en de mindervaliden-parkeerplaats wordt verschoven; de parkeerplaatsen voor de bodes blijven gehandhaafd. Fietsparkeren: de nietjes worden iets verschoven i.v.m. de looprichting, en er komen nietjes bij. De nietjes bij de fietsenstalling worden verplaatst naar de overkant.
De verblijfsruimte: bij de ingang van de fietsenkelder worden de parkeerplaatsen opgeheven en er worden twee bomen bijgeplaatst. Ook wordt er extra zitgelegenheid bij de muur gecreëerd.
Het natuurstenen vlak wordt uitgebreid richting woningen om de loop te accentueren.
Er waren plannen voor beeldende kunst op het plein maar die heeft het college geschrapt. Het voorstel was ’Het ambtenaartje’ bij de ingang zetten, en dan nog als extra een borstbeeldje van Herman Berkien, maar dat gaat dus niet door.

Het huidige voorstel is een aanloop tot een definitief vrijmaken van doorgaand verkeer op het plein, maar dat hangt samen met de dynamische afsluiting. Aanvankelijk was het plan de aanvoerroute via de Annastraat te laten lopen, maar dan moet het grote vrachtverkeer via de Minrebroederstraat; daar worden echter grote problemen mee verwacht. Er wordt nu onderzoek gedaan naar een afsluiting die goed werkt, of een systeem met mechanische palen die van binnenuit bediend kunnen worden. Het gaat om palen die alleen zijn bestemd voor vrachtauto’s.

Het college wil op dit moment de verkeerscirculatie handhaven, maar mocht er een systeem gevonden worden met dat soort palen, dan komt er toch een paal aan het begin van het plein en gaat de aanvoerroute via de Annastraat. Maar dan moeten daar alle parkeerplaatsen vervallen. Dat zijn belanghebbendenparkeerplaatsen (ongeveer 15). Als die parkeerplaatsen weg zijn kun je elkaar op een gedeelte van de Annastraat passeren.
In het laatste overleg ging de discussie vooral over de vraag of deze plaatsen, in afwachting van een nieuw afsluitsysteem, nu al opgeheven zouden moeten worden.

De verkeerscirculatie wordt aangepast zodra dat systeem er is.
Han verwoordt de mening van de wijkraad: áls er parkeerplaatsen opgeheven worden, dan is de wijkraad er voorstander van om dat te doen op de grachten en pleinen. Dus niet in een straat. En doe het zeker niet op voorhand, als onduidelijk is wanneer dat plaats gaat vinden.
Ook wil de wijkraad graag de kunst terug op het plein.
Els brengt nog twee andere punten in. Ze heeft gevraagd om te zien waar in de omgeving nog fietsparkeerplekken kunnen komen, en of er nog budget is om een plasmast te onderhouden (het is uitgaansgebied). Dat wordt nog uitgezocht.

Dan nog een opmerking: voor het espressowinkeltje dat een horecavergunning heeft aangevraagd wordt de invalidenparkeerplek gepland (o.a. voor invaliden die deel uitmaken van de bruiloftsgasten bij trouwerijen). Een invalidenparkeerplek frustreert een eventueel terras op die plek.
Peter gaat in op de kwestie van de fietsen. Hij is benieuwd naar de bezetting van de fietskelder, want als er een voorstelling is in Theater De Kikker liggen er overal fietsen voor de deur. Het theater zou een afspraak kunnen maken met de fietskelder, zodat daar meer gebruik van wordt gemaakt.

Leonard kent die bezettingscijfers niet maar volgens aanwezigen is er in de avonduren voldoende capaciteit.
Els merkt op dat dit voorstel nog niet in het college is geweest. Het voortsel is dus nog intern. Zij heeft de wethouder geadviseerd eerst de wijkraad om meedenken te vragen.

Besloten wordt om aan te geven dat de herinrichting de instemming van de wijkraad heeft en dat de wijkraad geen moeite heeft met het opheffen van de parkeerplekken op plekken die – deels – gecompenseerd worden, maar wel voorzichtig zou willen zijn met het opheffen van parkeerplaatsen op de Annastraat, en dat zeker niet te doen voordat de definitieve beslissing is gevallen. In het advies zal tevens een opmerking over de kunst worden opgenomen, en over de plasmast. Ook zal gevraagd worden of onderzocht kan worden of er mogelijkheid is het fietsparkeren te verruimen, en of de theaters de fietskelder onder hun klanten willen promoten. Tevens zal de wijkraad bepleiten dat er op een goede manier wordt overlegd met de bewoners: de eerste avond die wordt georganiseerd moet een inspraakavond zijn, en geen informatieavond. (Actie: Han)

6. Beleidsvoornemens 2007
Het stuk van de vorige keer is opnieuw bij het vergaderdossier gevoegd, maar dan met een extra kolom erbij, waarin Han heeft aangetekend welke onderwerpen voor de wijkraad van belang zijn.

Opmerkingen:
- Oudegracht Weerdzijde 15-100% herstraten (pag. 1):
Ben wijst erop dat de Viebrug deels is kapotgereden. Hij pleit ervoor dat er een aantal fietsparkeerplaatsen bij komt aan de overkant van Rembrandt, want het is een puinhoop daar. Els meldt dat zij aan het Fietsparkeerbedrijf een ton heeft gevraagd voor het fietsparkeren in de binnenstad; als dat budget doorgaat zal zij de wensen inventariseren. Ben stelt dat het probleem nijpend is: auto’s kunnen er niet meer langs. Els belooft het mee te nemen als het budget binnen is. (Actie: Els)

- Muziekpaleis/Expeditietunnel (pag. 2):
Er komt nog een collegebesluit, en daarna worden de art. 19procedures ter visie gelegd. De wijkraad kan het college adviseren vóór het besluit, en/of kan na het besluit een zienswijze indienen. De wijkraad heeft inmiddels als advies uitgebracht, maar Chiel zou graag al in de fase van het Programma van Eisen inspraak hebben. Han zegt dat hij aan Mark (die de relatie met het POS zou trekken) aangeboden heeft zijn rol over te nemen nu Marks gezin zijn volle aandacht opeist; volgens Els belt Mark Han daar nog over omdat hij Han er niet mee wil belasten."

- Drie dingen moeten binnenkort gebeuren: er moet een afspraak gemaakt worden met de wethouder om te vragen op welke manier de wijkraad betrokken kan worden bij het POS, en er moeten afgesproken worden op welke termijn het POS de wijkraad kan informeren. Dat moet op redelijk korte termijn. Daarnaast moet een afspraak gemaakt worden met het POS om de planning van het hele project uit te werken.

Els voegt daaraan nog toe dat er een brief is gekomen van Leo Harteveld van de Vereniging Grachtstegen: zij hebben met het POS gesproken en een brief gestuurd aan de wijkwethouder om aan te geven dat zij zich ernstig zorgen maken over de infovoorziening vanuit het POS. Els zal de brief verspreiden. (Actie: Els)

Corrie vult aan dat er een bewoonster bij het POS is geweest: tegen haar werd gezegd dat er helemaal geen expeditietunnel zou komen. Zij is erg boos dat de informatie niet blijkt te kloppen. Chiel heeft dat in het COS ook meegemaakt. Hij heeft gesuggereerd een link te leggen naar het POS-groepje van de wijkraad.

Het lijkt Han een prima idee als Grachtstegen zich bij de wijkraad aansluit. Met de acties richting POS zal hij nog even wachten op het telefoontje van Mark, maar als zij overeengekomen zijn wie de zaak gaat trekken zal er snel actie worden ondernomen. De omliggende bewonersgroepen moeten daar nauw bij betrokken worden.
Ben meldt dat het volgende nummer van de Binnenstadkrant een themanummer wordt over het stationsgebied. Els geeft aan dat de volgende bijeenkomst van de gemeenteraad in de wijk "de randen" van het Stationsgebied als onderwerp heeft.

- Culturele zaken: Broedplaatsen/werkplaatsen (pag. 3):
Vanuit de binnenstad wordt geen actie ondernomen. Chiel vindt dat een gemiste kans en Peter denkt dat het meegenomen moet worden in de wijkvisie.

- Discussienota binnenstad als voorloper bestemmingsplan (pag. 5):
Het eerste concept-deel was eind 2006 nog niet af (i.t.t. wat hier staat).De wijkraad neemt het overzicht voor het overige voor kennisgeving aan.

7. Visie Binnenstad
De visie is de vorige keer aangenomen en vastgesteld, en Harry heeft de visie op de website gezet; vanavond moeten er afspraken gemaakt worden over de voortgang.

Aanbieden aan college:
Besloten wordt om de visie in een verkorte versie te laten drukken, en met een mooi kaftje erom te verspreiden (inclusief p.r. voor de wijkraad), samen met de Binnenstadkrant. Aan de hand daarvan kan dan tegelijkertijd een persberichtje gemaakt worden.
Op 14 maart is het volgende kwartaaloverleg met de wethouder, en daar kan de Visie aan hem worden aangeboden.
Han en Ben zetten dit punt morgenavond op de agenda van het p.r.-clubje. (Actie: Han en Ben) Dit clubje is bezig met de avond voor actieve bewoners op 17 januari, maar daar blijkt heel weinig animo voor te zijn. Corrie heeft de zaal voorlopig afgezegd. Nadien is echter duidelijk geworden dat er wel belangstelling is maar dat mensen niet in de gaten hadden dat ze zich moesten aanmelden. De Visie op de Binnenstad moet besproken worden, maar het lukt niet meer om die nog vóór 17 januari te verspreiden. Daarom wordt besloten de avond te verschuiven; er zal iemand bij de deur gaan staan op 17 januari om eventuele geïnteresseerden alsnog op te vangen.

De Visie Binnenstad wordt vervolgens half maart verspreid, en in de Binnenstadkrant die daarbij zit kan meteen een uitnodiging worden geplaatst voor een nieuwe datum. De details worden morgenavond door het p.r.-clubje uitgewerkt.

Gert Sjoerd adviseert de populaire versie qua stijl aan te passen. Er staat nu namelijk in dat de inzet is dat Utrecht de leidende cultuurstad van Nederland wordt, maar Gert Sjoerd vreest dat dat een lachertje is. Het lijkt hem voldoende om te schrijven dat "de inzet is dat Utrecht een van de belangrijkste cultuursteden van Nederland wordt".
Morgenavond wordt tevens besproken welke versie er op de website komt te staan. (Actie: Han en Ben)

Bestemmingsplan:
De visie van de wijkraad is doorgestuurd naar Marjon van Caspel (DSO). Els meldt dat er op 25 januari een wijkmanagement-overleg is gepland, het ambtelijk overleg tussen wijkbureau en vakdiensten. Els heeft Marjon gevraagd de nota te bespreken met haar eigen accountteam; op de 25e wordt het vervolgproces besproken. De volgende keer zal Els uit dat overleg terugrapporteren. (Actie: Els)

Ingelaste rondvraagpunten van Theo (moet eerder weg):

• Zondagopenstelling: komt volgende keer terug op de agenda omdat er geen uniform beleid lijkt te zijn. (Actie: agendacmie)

• Terrassenbeleid, stand van zaken
Er is een eerste overleg geweest tussen horecavertegenwoordigers en de gemeente Utrecht, over aanpassing van het Terrassenreglement. Allereerste aanleiding was het aanbrengen van noppen en het advies van de wijkraad om het terrassenreglement aan te passen op een aantal onderdelen. Dat loopt nu. Gisteren is door Openbare Orde & Veiligheid een lijstje gemaakt met alle inbreng van iedereen. Er bleek meer uitwerking nodig te zijn. De horeca wil terugkoppelen naar de eigen achterban, en de gemeente gaat aangeven wat de bedoeling is. Er wordt dus volop aan gewerkt.
Theo was daarbij aanwezig vanuit de wijkraad en vertelt dat de vergadering nogal stroef verliep.
In aansluiting hierop meldt Ben dat de snackbar naast Van Speelklok tot Pierement de halve straat afsluit met een terras; volgens Els mag dat een snackbar alleen een terras hebben als die over een toilet beschikt.

8. Adviezen- Antwoord wijkanalyse binnenstad
- Antwoord parkeertarieven Wolvenplein

Dit antwoord kwam vandaag binnen: men heeft slechts twee positieve berichten en wacht het kwartaal nu nog even af.

9. Vaststellen verslag wijkraad d.d. 11 december 2006

Naar aanleiding van het verslag:
- Straatmanager (pag. 1): de wethouder meldde dat er een groep van betrokkenen bij elkaar zou gaan zitten maar daar is Els niets van bekend. Zij heeft op 18 januari een afspraak met wethouder Van Eijk en wethouder Bosch over deBreedstraatbuurt.
- Gesprek tussen gemeente en Altrecht (pag. 5): Els heeft ook nu nog geen resultaten gehoord.
Actielijst:
- Oversteekbaarheid Jacobskerkhof (403): Ben zou eerst de totale situatie nog eens in ogenschouw willen nemen. De Weerdsingel loopt namelijk vol met verkeer, en er rijdt verkeer via de Nieuwe Kade en de Monicabrug naar de Oudenoord; ook het verkeer vanaf de Jacobsstraat richting Monicabrug neemt toe. Afslaan lukt niet meer, alles loopt vast. Wie vanaf de Monicabrug linksaf de Weerdsingel Westzijde op wil rijden moet ook heel lang wachten. Het idee is nu om de rijrichting op de Nieuwe Kade om te draaien.
Els merkt op dat dat idee al eerder op tafel heeft gelegen. Het is beter al deze zaken niet te koppelen; zij adviseert Ben om zich voor het omdraaien van die rijrichting te melden bij de verkeerswerkgroep van de gemeente, en los daarvan de oversteekbaarheid van de Jacobsstraat bij de kop te pakken (met gebruik van het budget dat daarvoor bestemd is).
Ben besluit dit na de vergadering met Corrie te bespreken. (Actie: Ben)

10. Inventariseren bespreekpunten volgende vergadering- Herzien procedure leefbaarheidsbudget
- Overlast hangjongeren Breedstraatbuurt
- Preventief fouilleren (evaluatie/terugkoppeling)
- Zondagsopenstelling winkels Museumkwartier
- POS-planning
- Moby Dick, stand van zaken verbouwing (vraag van Chiel: hoe wordt de rust en veiligheid in de omgeving gegarandeerd).
Han zal Mark of Hans vragen om voor te zitten. (Actie: Han)

11. Rondvraag

• Datum volgende vergadering
De volgende vergadering staat gepland voor 14 februari, maar dan is ook het bezoek van de gemeenteraad.
Besloten wordt de vergadering te verplaatsen naar maandag 12 februari (op voorwaarde dat de ruimte beschikbaar is). (Actie: Corrie) Han is verantwoordelijk voor de koffie want Corrie is dan op vakantie. (Actie: Han)
Han doet de agendacommissie en maakt een afspraak met Els. (Actie: Han)

• Parkeren op Jacobskerkhof
Ben meldt dat Wijk C in overleg met het Parkeerbedrijf het parkeren van bedrijfsauto’s op het Jacobskerkhof heeft aangepakt. Dat is eigenlijk verboden terrein, maar men kan voor € 7 een ontheffing halen om gebied in te rijden dat niet is bestemd voor auto’s. De gemeente heeft een fout gemaakt door daar toestemming om te parkeren aan vast te knopen (€ 7 voor een hele dag). Het is op de agenda gezet van ambtelijke werkgroepen, en inmiddels is besloten dat het in eerste instantie niet wenselijk is dat auto’s daar staan (en ook op andere vergelijkbare plaatsen zoals het Domplein). Men moet nu een gewone vergunning aanvragen, en de auto’s moeten op een gewone parkeerplaats parkeren. Ook worden de tarieven verhoogd.
Ben meldt dit als tip voor anderen die in hun omgeving tegen eenzelfde situatie aanlopen.

• Trillingen Jacobsstraat
Dit punt wordt genoemd op het boodschappenlijstje van de gemeente, en Corrie wil actie ondernemen voor een onderzoek. Els weet echter niet door wie dit punt destijds is ingebracht.

• Kosten bijeenkomst voor ouderen
De bijeenkomst kostte geen € 1600 maar € 1300,61. Els geeft aan dat dit alleen een overzicht is van aanvragen en toekenningen.

• Trap Oudaen
Corrie informeert naar de trap voor nummer 55, bij Oudaen. Er is 15.000 euro voor gereserveerd maar de trap is er nog steeds niet.
Els antwoordt dat de trap klaarligt maar nog niet is geplaatst vanwege het trapincident, en omdat naar aanleiding van het onderzoek van Schutte nog wat aanpalende maatregelen worden genomen.

• Offerfeest
Het offerfeest bleek op de nieuwe kalender op 30 december te vallen. Cumulus heeft dus geen activiteiten georganiseerd. Er was markt op het Vredenburg, en er is extra politie-inzet geweest en inzet van buurtvaders.

• Trammelant?
AD/UN maakte volgens Corrie melding van trammelant op 2 januari, maar dat is Els niet bekend.

• Gemeentelijke cyclus
Chiel zou graag beter op de hoogte worden gehouden van de gemeentelijke cyclus rond begroting, voorjaarsnota etc., om als wijkraad tijdig te kunnen inspelen, de vergaderingen beter te kunnen programmeren en te voorkomen dat er tijdens een vergadering vier sprekers aan bod komen.
Han denkt dat dat nauwelijks mogelijk is. De cyclus wordt erg beïnvloed door incidenten: het enige dat vast is is de voorjaarsnota in maart en de begroting in september/oktober.

• Initiatief Domplein 2013
Els heeft een uitnodiging voor een avond over dit onderwerp op 31 januari. Wordt uitgereikt.

• Quick scan
Mogelijkerwijs wordt er binnenkort weer een kleine quick scan gemaakt van de situatie van de openbare ruimte in de Binnenstad. Dick Sagius en Els bereiden het voor, en Els vraagt meedenkers. Gert Sjoerd meldt zich namens de COS, en Ben namens de NOS.
23 januari: avond over politieke markt in Almere.Locatie Regentenzaal: iedereen is positief. Voorlopig wordt deze locatie gehandhaafd.

Sluiting, om 23.00 uur.

Dit bericht is geplaatst in Agenda. Maak dit favoriet op permalink.